ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

3 września 2019

Cukier doda Ci lat

cukier w dłoni

Odpowiednia dieta to kluczowy element profilaktyki zdrowia i młodego wyglądu.

Sposób odżywiania wpływa na jakość naszego życia a złe nawyki żywieniowe odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu, ale także naszym wyglądzie. Zbyt szybko pojawiające się zmarszczki, wiotka skóra, przebarwienia, rozstępy, cellulit, są istotnym sygnałem, że nasza dieta pozostawia wiele do życzenia.

Na szybkość starzenia się naszego organizmu wpływa wiele czynników, poza genami i wiekiem, także to, ile cukru spożywamy. Nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych. Według wielu badań, cukry aż w 40% odpowiadają za szybsze starzenie się skóry oraz przebarwienia.
Niestety szybkie starzenie się organizmu może być spowodowane nadmiarem cukru, który przyspiesza rozkład kolagenu i elastyny oraz zbyt dużą ilością produktów przetworzonych i jedzenia typu fast food. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do procesów glikacji (AGE).

Na czym polega proces glikacji? Po zjedzeniu czegoś słodkiego, stężenie glukozy we krwi wzrasta w bardzo szybkim tempie, co powoduje reakcję ze strony trzustki, która natychmiast produkuje insulinę. Niestety insulina często nie nadąża z przetwarzaniem wszystkich cząsteczek glukozy, które krążąc we krwi przyłączają się do białek i niszczą je. Proces ten przyczynia się do rozwoju niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych, a także w kolagenie, czyli podstawowym białku budulcowym skóry. Niestety włókna kolagenowe są szczególnie podatne na ten proces. Glikacja prowadzi też do przekształceń struktury włókien kolagenu – z typu, który znajduje się w młodej skórze, zamienia się on w kolagen charakterystyczny dla skóry starszej. Kolagen jest również aktywnym białkiem i bierze udział w usuwaniu toksyn z komórek. Degradacja włókien kolagenowych zaburza więc proces odtruwania tkanek, a toksyny pozostają w komórkach, co
również sprzyja powstawaniu nieprawidłowości w wyglądzie skóry.
Cząsteczki AGE, poprzez nadmierne pobudzanie do pracy receptorów wielu
komórek, powodują także powstawanie wolnych rodników i stanów zapalnych.
To właśnie te czynniki przyspieszają powstawanie zmarszczek, wiotczenie skóry, a nawet zmiany kształtu twarzy.

Udowodniono także, że cukier zaostrzając stany zapalne, sprzyja trądzikowi i utrudnia jego leczenie.
Zjawisku glikacji można przeciwdziałać między innymi poprzez głodzenie
fibroblastów (komórki wytwarzające kolagen), czyli ograniczeniu dostawy
węglowodanów, w postaci cukrów prostych.

Warto również pamiętać, by nie spożywać produktów zawierających duże ilości cukru na pusty żołądek, ponieważ dochodzi wtedy do gwałtownego wzrostu węglowodanów we krwi, co wpływa na proces glikacji białek. Dodatkowo spożywanie węglowodanów powinno być wspierane pokarmem białkowym i dobrymi tłuszczami.
Jeżeli zależy nam na zachowaniu zdrowej, promiennej i młodo wyglądającej skóry, musimy wyeliminować lub zdecydowanie ograniczyć spożywanie przetworzonych węglowodanów prostych: słodycze, słodkie napoje, soki, białe pieczywo, białe makarony itp.

Pamiętajmy, że cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale i w
pieczywie, wędlinach, ketchupie, płatkach śniadaniowych, jogurtach smakowych i innych przetworzonych produktach.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem