Czym jest wiek biologiczny? Mówiąc wprost: to stopień zużycia naszego organizmu. Odnosi się on do faktycznego wieku naszego ciała i często różni się od wieku chronologicznego.
Aby oszacować wiek biologiczny wykorzystuje się wiele informacji, takich jak: poziom stresu, sprawność fizyczna, odżywianie, sen czy nawet relacje międzyludzkie. Naukowcy uważają, że tylko około 30% naszej długowieczności jest kontrolowana przez genetykę. Reszta to styl życia. Jak więc widać: wiek, który mamy wpisany w pesel nijak ma się do „starości” naszego organizmu. Co w takim razie możemy robić, by utrzymać go jak najdłużej przy zdrowiu i w młodości?
- Unikaj toksyn
Mam tu na myśli zarówno tytoń, jak i pestycydy czy środki owadobójcze (które znajdziesz na nieorganicznej żywności), a także chemikalia ze środków czyszczących, promieniowanie (z nadmiernej ekspozycji na słońce, ale także ze sztucznego światła: telefonów, komputerów i telewizorów). To wszystko niekorzystnie wpływa na Twój organizm i powoduje, że ciało szybciej się starzeje.
- 2. Ulepsz swoje mitochondria
Twoje mitochondria są „elektrowniami” dla Twoich komórek. Oznacza to, że wytwarzają one energię, która napędza wszystko, co robi Twoje ciało: od oddychania, po poruszanie się i myślenie.
Zazwyczaj mitochondria zwalniają wraz z wiekiem. Wolniejsze mitochondria są oznaką starzenia się i wiążą się ze zmęczeniem, zmniejszoną masą mięśniową i funkcjonowaniem mózgu, pogarszającym się stanem układu krążenia.
Istnieje jednak wiele sposobów, aby wzmocnić mitochondria i uczynić je silniejszymi. Ulepszenie mitochondriów ma ogromny wpływ na odwrócenie wieku biologicznego; może sprawić, że poczujesz się znowu jak po dwudziestce. Dodatkową zaletą budowania lepszych mitochondriów jest to, że w ten sposób możesz zapobiegać utracie pamięci, demencji, a nawet chorobom takim jak Alzheimer.
- Zminimalizuj stres
Nadmierny stres obciąża układ odpornościowy, spowalnia metabolizm, a także zwiększa magazynowanie tłuszczu. Przewlekły postarza Cię na dwa sposoby. Po pierwsze zwiększa ilość wolnych rodników – związków, które uszkadzają komórki i powodują stany zapalne. Po drugie zaburza produkcję hormonu – kortyzolu. Kiedy masz stale pobudzone stresory, Twój kortyzol nieustannie zakłóca metabolizm, funkcjonowanie mózgu, masę mięśniową.
Stres jest groźnym przeciwnikiem. Wielu fachowców zwraca uwagę na różne techniki radzenia sobie z nim. Zaliczają się do nich między innymi: joga, medytacja, tai chi, głęboki sen, odpowiednia suplementacja. Jeśli nie znalazłaś jeszcze odpowiedniego wsparcia dla swojego trybu życia kliknij TUTAJ i sprawdź nasz kompleksowy produkt.
- Wysypiaj się
Sen jest bardzo istotny dla funkcjonowania organizmu. Musisz dbać o swój cykl, kłaść się spać i wstawać o regularnych porach, dbać o higienę snu, unikać kofeiny po godzinie 16. Wietrz sypialnię, nie używaj w łóżku telefonu i komputera, staraj się wyciszyć godzinę przed snem i nie jedz na noc ciężkich posiłków.
- Pracuj nad swoją siłą
Ćwicz przynajmniej dwa razy w tygodniu. Treningi siłowe pomagają przeciwdziałać zanikowi tkanki mięśniowej, pomagają poprawić kondycję, przyspieszają metabolizm, wytwarzają endorfiny. Badania wykazują również, że ćwiczenia zwiększają obrót komórkowy i oczyszczają uszkodzone części komórkowe, co bezpośrednio wiąże się ze spowolnieniem procesu starzenia.
Jak widzisz w walce o długowieczność to Ty i Twoje nawyki macie najwięcej do powiedzenia. Odpowiednia dieta, ruch, styl życia pomogą Ci zachować ciało w zdrowiu i dobrej kondycji. Jeśli chciałabyś zdobyć więcej informacji o sposobach na zadbanie o swój organizm, zajrzyj do naszej bazy wiedzy. Na pewno znajdziesz tu wiele interesujących materiałów. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ.
Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere