ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

18 października 2020

Łagodzenie menopauzy i suplementacja – 5 mitów

zmęczona pracująca kobieta

Z okazji Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy przygotowaliśmy dla Ciebie ten szczególny artykuł, który obala mity na temat zagadnienia, które wciąż w naszym społeczeństwie uchodzi za tabu. Fundacja MEDERE chce szerzyć wiedzę na temat menopauzy i bliskie są nam wartości edukacyjne w tym temacie. Wierzymy, że im większa świadomość, tym lepiej kobiety są w stanie przygotować się do tego kolejnego etapu życia. A więc: zaczynamy!

MIT 1. Menopauza zaczyna się po pięćdziesiątce

„Pięćdziesiąt” to magiczna, a może i przeklęta liczba, której obawiają się kobiety, a to dlatego, że przyjmuje się ją za „start” menopauzy. To tak, jakby ze zdmuchnięciem świeczek na torcie, w prezencie od Matki Natury miała przyjść ona – menopauza. Faktem jest jednak, że menopauza może zacząć się w wieku 50 lat, ale równie dobrze potrafi pojawić się u kobiety starszej (dopiero 60-letniej) lub dużo młodszej (40-, 35-, a nawet 30-letniej). Wiedz jednak, że możesz jeszcze miesiączkować i już zacząć odczuwać niezwykłe zmęczenie, uderzenia gorąca, wahania nastroju, drażliwość i przyrost masy ciała. To może wskazywać na okres okołomenopauzalny. Niektóre kobiety odczuwają więcej objawów w okresie okołomenopauzalnym, niż podczas samej menopauzy. Dzieje się tak, ponieważ hormony płciowe; estrogen, progesteron i testosteron w naturalny sposób ulegają większym fluktuacjom w tym czasie.

MIT 2. Najlepszym sposobem na łagodzenie menopauzy jest przyjmowanie hormonów

Pamiętaj: zawsze masz wybór, kiedy przychodzi do decydowania o swoim ciele oraz zdrowiu. To, że większość Twoich koleżanek wybrało przyjmowanie hormonów jako drogę łagodzenia menopauzy, nie oznacza, że Ty bez zapoznania się z tematem też musisz to zrobić, bo nie ma innej ścieżki, żeby „to przetrwać”. Świadomość dostępnych opcji jest szczególnie ważna przy rozważaniu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) ze względu na potencjalne ryzyko i skutki uboczne. Według nas najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z objawami nierównowagi hormonalnej jest słuchanie swojego organizmu i rozpoczęcie wprowadzania zmian w diecie i stylu życia, aby zbudować mocny fundament. Możesz również skorzystać z suplementów diety. W porównaniu z tym, co miały do wyboru nasze babcie, obecnie mamy większe pole manewru. Również my przygotowaliśmy naszą formułę Me’Me z myślą o takich kobietach jak Ty – jako suplementy na menopauzę – środek służący łagodzeniu efektów. Więcej informacji o niej znajdziesz TUTAJ. Naprawdę, dla wielu kobiet odpowiednie odżywianie i preparaty ziołowe to wszystko, czego potrzebują, aby znów poczuć się sobą. Zbadaj dostępne opcje, ponieważ wiedza w tym temacie jest niezwykle istotna. Jeśli jednak postanowisz rozpocząć terapię HTZ, udaj się do wykwalifikowanego specjalisty i nie bój się zadać mu szereg pytań, by rozwiał Twoje wątpliwości.

 MIT 3. Im starsza jesteś, gdy dostajesz pierwszego okresu; tym później i łagodniej będziesz przechodzić menopauzę

 To też mocno funkcjonujący mit na temat menopauzy. Jednak dla wielu z nas może być odwrotnie. Jeśli zaczęłaś miesiączkować później, niż Twoje koleżanki, jest szansa, że rozpoczniesz menopauzę wcześniej. Przewidywanie wieku, w którym rozpocznie się u Ciebie ten proces jest bardzo trudne, tak naprawdę porównywalne do wróżenia z fusów. Jest jednak kilka pytań, które mogą Ci pomóc (choćby z łagodzeniem menopauzy) i które są bardziej pomocne, niż obstawianie na podstawie, w której klasie dostałaś pierwszej miesiączki. Te pytania to:

  1. W jaki wieku Twoja mama wkroczyła w okres menopauzy?
  2. Czy palisz papierosy? (Mają one znaczny wpływ na przyspieszenie występowania menopauzy)
  3. Jak często pijesz alkohol?
  4. Czy byłaś w ciąży? (Więcej ciąż może wpłynąć na późniejszą menopauzę)

 MIT 4. Po menopauzie moje ciało nie wytwarza hormonów

 Nieważne, jak dawno minęła u Ciebie menopauza, Twoje ciało nadal wytwarza hormony. Większość produkcji pochodzi z nadnerczy. W rzeczywistości, w okresie menopauzy nadnercza wytwarzają 50% estrogenu i progesteronu. Niektóre hormony rozrodcze, takie jak estrogen i progesteron, zmniejszają się po zakończeniu cyklu rozrodczego, ponieważ są mniej potrzebne. Ale to nie znaczy, że w ogóle ich nie potrzebujemy. Ciało nadal je produkuje, ale w mniejszych ilościach. U niektórych kobiet objawy zaburzeń równowagi hormonalnej znikają lub zmniejszają się w okresie pomenopauzalnym. U innych takie objawy jak suchość pochwy, uderzenia gorąca, nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych i przyrost masy ciała nadal są obecne. Wszystkie kobiety mogą odnieść korzyści ze świadomości, że ryzyko osteoporozy i chorób serca znacznie wzrasta po menopauzie. Jednak dbając o siebie, możemy cieszyć się długim i zdrowym życiem.

MIT 5. Menopauza oznacza koniec życia intymnego

Prawdą jest, że zmniejszona produkcja hormonów płciowych może oznaczać spadek libido, ale jeśli lubiłaś uprawiać seks przed menopauzą, po niej się to nie zmieni. Trzeba tylko wiedzieć, jak radzić sobie z objawami, takimi jak chociażby suchość pochwy. Kiedy brakuje estrogenów, dochodzi do ścieńczania nabłonka i zmniejszenia liczby pałeczek kwasu mlekowego. Mamy jednak XXI wiek, dlatego potrafimy sobie radzić z tym dyskomfortem. Odpowiedzią mogą być kremy i żele nawilżające, preparaty kwasu hialuronowego. Pomagają doraźnie i poprawiają jakość współżycia. W końcu dlaczego dojrzałe, znające swoje ciało kobiety miałyby rezygnować z przyjemności?

Drogie panie, pamiętajcie, że menopauza to kolejny etap w naszym życiu, a nie piekło, przez które musimy przejść. Edukujcie się w tym temacie, nie bójcie się pytać, bo wiedza pomaga pokonać abstrakcyjny strach przed nieznanym. Jednak nawet ten okres, można złagodzić. Jeśli macie pytania, napiszcie do nas, a po więcej informacji zaglądajcie na nasze media społecznościowe: Instagram i Facebook. Jesteśmy tam dla Was.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem