ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

27 grudnia 2022

Co to jest osteopatia ginekologiczna i jak pomaga kobietom?

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista zajmujący się diagnostyką oraz manualnym leczeniem zaburzeń narządu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Jak twierdzą osteopaci strefa fizyczna, jak i psychiczna jest integralną częścią dla dobrostanu ciała, umysłu i zdrowia. Terapia i techniki manualne wykonywane przez osteopatę mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, krwionośny, jak i limfatyczny organizmu. Holistyczne podejście specjalisty charakteryzuje się szerszym spojrzeniem na ciało, dzięki czemu równoważą się wszystkie układy organizmu, zapewniając pacjentowi dobre samopoczucie i lepszy stan zdrowia. Osteopata dysponuje wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Dlatego też może pracować z ludźmi w każdym wieku, zarówno z osobami starszymi, jak i dziećmi.

Co to jest osteopatia ginekologiczna?

Osteopatia ginekologiczna zwana też medycyną osteopatyczną to nic innego jak gałęź standardowej osteopatii, tylko że docelowo skupia się na kobiecych problemach. Zajmuje się szeroko rozumianym zdrowiem kobiet, a zwłaszcza ich szczególnymi okresami dotyczących głównie ciąży, połogu czy przekwitania (menopauza). Osteopatia ginekologiczna zalicza się do dziedziny medycyny niekonwencjonalnej i może poprawić funkcję układu rozrodczego, hormonalnego czy trawiennego. Kierowana jest głównie do kobiet z dolegliwościami bólowymi dotyczących m.in.:

· Okolic miednicy;

· Bolesnych stosunków seksualnych;

· miejsc intymnych bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz tzw. wulwodynia;

· etapu ciąży;

· odcinka lędźwiowego;

· pochwicy (bardzo silny skurcz mięśni pochwy przychodzący samoistnie podczas stosunku seksualnego);

· coccygodyni (ból kości ogonowej – guzicznej);

· blizn po cesarskim cięciu lub blizn po zszywaniu;

· pęknięcia krocza przy porodzie;

· menstruacji;

· endometriozy;

· i wielu innych schorzeń trudnych do zdiagnozowania.

Osteopatia ginekologiczna stanowi wsparcie przy problemach urologicznych (np. nietrzymanie moczu), w trakcie trwania ciąży, czy też po porodzie.

Jak osteopatia ginekologiczna pomaga kobietom?

Medycyna osteopatyczna za pomocą terapii manualnej z powodzeniem łagodzi i redukuje ból wynikający z różnych schorzeń i dolegliwości. Korzystnie wpływa na naturalne procesy organizmu, więc nie ma konieczności stosowania dodatkowych bodźców. Co więcej, może również doprowadzić do całkowitego wyleczenia pacjentki. Niezależnie od stanu zaawansowania dolegliwości, dobry osteopata potrafi skutecznie dobrać technikę i metodę, by pomóc pacjentce. Terapia odbywa się całkowicie bez leków i suplementów diety. Natomiast, jeśli chcemy wspomóc się suplementami pomiędzy sesjami z osteopatą, to nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Warto wiedzieć, że osteopatia ginekologiczna często pozwala też uniknąć zabiegów chirurgicznych i leczenia farmakologicznego. Potrafi nawet korzystnie wpłynąć na płodność, poprzez uregulowanie cyklu miesiączkowego.

Terapia poprawy miednicy jako rozwiązanie na bóle

Nieleczone dolegliwości bólowe spowodowane dysfunkcją miednicy powodują szereg innych utrapień w całym ciele. Dlaczego? Miednica jako pierścień kostny utrzymuje narządy miednicy i jamy brzusznej, zamykając je od dołu, a jednocześnie chroniąc je przed wypadnięciem. Każda niepoprawna jej postawa spowodowana upadkiem, niepoprawnym siedzeniem, porodem itp. przyczynia się do wielu problemów kobiecych powodujących ból. Dzieje się tak, ponieważ dolegliwość wywołująca ból w obrębie narządów dna miednicy zwiększa napięcie obronne tkanek. Zatem nie ma co się dziwić, że takie długotrwałe napięcie mięśni dna miednicy w konsekwencji powoduje ból. Dlatego terapia osteopatyczna pozwala naprawić miednicę, zaczynając od uwolnienia dnia miednicy po stronie najbardziej napiętej. Dla kobiet w ciąży poprawa miednicy oznacza możliwość na odpowiednie ułożenie się dziecka w kanale rodnym. Co więcej, pomaga też zmniejszyć ból podczas porodu.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Cały proces terapii poprzedza wywiad i badanie ciała. Badanie może być wykonywane manualnie zewnętrznie, a także wewnętrznie (przez pochwę) o ile pacjentka wykażę zgodę. Do oceny dysfunkcji przedniej ściany brzucha może zostać wykonane badanie USG powłok brzusznych. Według tego osteopata dobiera odpowiednie techniki manualne, które są całkowicie bezbolesne i bezpieczne.

Czy można stosować leki lub suplementy podczas terapii?

Tak jak wcześniej wspomniano, jeśli chcemy wspomóc się suplementami między sesjami z osteopatą, to nie ma problemu i też nie ma takiej konieczności. W medere laboratoires mamy suplementy, którymi można suplementować się podczas terapii niwelowania niepożądanych dolegliwości menopauzy. Ponadto, pomagają utrzymać równowagę psychiczną i dobre samopoczucie. Korzystnie wpływają na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. W przypadku stosowania leków występują przeciwskazania do terapii, jeśli pacjent stosuje leki rozrzedzające krew.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem