ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

7 października 2020

Cztery zdania, które wymawiasz, a które nie służą Twojemu zdrowiu

kobieta ćwicząca

Średnia długości życia wydłuża się, co nie oznacza, że ludzie przez dłuższy okres czasu pozostają zdrowi. Samo starzenie się jest efektem nakładania się niekorzystnych zmian na poziomie komórek, tkanek i narządów. Co to oznacza? Że proces ten spowalnia funkcje życiowe i zwiększa szanse na wystąpienie chorób. Może wydawać Ci się, że Twoje wybory dotyczące stylu życia po 20. roku życia nie mają na nie wpływu, ale to nieprawda.

Zgodnie z teorią Leonarda Hayflicka ludzie są genetycznie zaprogramowani na przeżycie około 110-120 lat. Robi wrażenie, prawda? Dlaczego więc bardzo rzadko ktoś osiąga ten wiek? Cóż, potencjał ten obniżany jest przez infekcje, stres, zmienne czynniki środowiskowe i jego zanieczyszczenie oraz inne stresory wywołujące stan zapalny. Nasilenie toczących się procesów zapalnych przyspiesza starzenie, a jednocześnie postępujący proces starzenia nasila zapalenie. Czy możemy jednak jakoś wpłynąć na ten proces i starzeć się… zdrowiej? Tak, ale należy wprowadzić pewne zasady od teraz i przede wszystkim przestać wymawiać (i realizować) poniższe zdania.

„Spokojnie, mam czas”

Odkładanie zdrowych nawyków na później nie jest dobre w walce o dobre i długie zdrowie. Przestań szukać wymówek i to, co odkładałaś na „potem”, (które jest nieokreślone), zacznij robić to dzisiaj.

Nie musisz od razu ze słomianym zapałem rzucać się na wszystko. Wystarczy pomału wprowadzać po jednej zmianie, ale już, teraz, w tej chwili. Jeśli zauważysz, że coś robisz niemal mechanicznie – zadbaj o wprowadzenie kolejnego nawyku. A jakie to są nawyki? Ograniczenie kawy na rzecz ziół i ciepłej wody, dużo ruchu, przestanie ciągłego monitorowania mediów społecznościowych itd. Ważne, żeby przyjrzeć się temu, co nam nie służy i pożegnać to.

„Odpocznę na wakacjach”

Ponad 75% populacji nie podejmuje zalecanej minimalnej dziennej aktywności fizycznej, 72% współczesnej żywności w aspekcie ewolucyjnym jest dla człowieka nowa, a wzrost poziomu stresu psycho-emocjonalnego jest bardzo wysoki, nie wspominając o zmysłach, które są przebodźcowane (telewizja, media społecznościowe, banery). Wszystko to pobudza nasz wrodzony układ odpornościowy. Do tego bardzo dużo pracujemy i nie potrafimy odpoczywać. Przeglądanie Instagrama, kolejny serial, dla którego zarywamy noc to nie jest wartościowy wypoczynek, który faktycznie regenerowałby nasz organizm.

No i do tego dwa tygodnie urlopu w ciągu roku – musimy zdać sobie sprawę z tego, że to za mało i za rzadko. Oczywiście nie namawiam teraz do tego, by wyjeżdżać co dwa miesiące za granicę, ale warto rozejrzeć się po okolicy. Co mogę nowego zobaczyć? Czy w pobliżu jest jakiś las, po którym mogę pospacerować? Może odwiedzę przyjaciółkę, która mieszka w innym mieście i miło spędzę z nią czas, zamiast cały czas rozmawiać z nią przez SMSy? Krótkie wypoczynki potrafią naładować nas energią, zniwelować stres oraz odciągnąć od telefonów i komputerów.

„Od tego jeszcze nikt nie umarł”

Najgorsza wymówka, która usprawiedliwia wszystko. Zwłaszcza jeśli chodzi o kolejną dokładkę, wyciągnięcie paczki czipsów do serialu, ciasto przed snem, kolejną butelkę piwa. Małe przyjemności, które stają się codziennością i tak naprawdę wchodzą nam w nawyk. Nawet niewielkie ilości, ale powtarzane regularnie znacząco wpływają na zmiany w naszym organizmie. Pamiętaj, że utrzymanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko cukrzycy, a także niektóre zapalenia stawów. Najlepszym sposobem na zdrową dietę jest codzienne spożywanie dużej ilości warzyw. Słodkie zachcianki zastępuj owocami (świeżymi lub suszonymi). W przyszłości podziękujesz sobie za te wybory. Możesz korzystać z suplementów na dobry nastrój, samopoczucie i regenerację!

„Zacznę od jutra/za miesiąc/jak zrobi się ciepło/po Nowym Roku”

Ile razy oszukiwałaś się w ten sposób? „Rzucę palenie po Nowym Roku”, „Jak zrobi się ciepło to zacznę biegać”… Warto pamiętać, że stan naszego zdrowia kształtujemy przez całe życie. Jeśli teraz czujesz się dobrze, nic Cię nie boli podczas chodzenia, wstawania itd. nie oznacza, że jesteś wysportowana i za dwa lata bez ćwiczeń będzie tak samo.

Regularny ruch fizyczny i suplementacja odpowiednimi produktami wpływa na zwiększenie równowagi i prędkości chodu, poprawia sprawność funkcjonalną i wydolność tlenową. W przyszłości pomoże Ci przez dłuższy czas utrzymać zdrowie, będziesz się mniej męczyć, a jeśli spacery, jazda na rowerze, rozciąganie wejdą Ci w krew, ruch nie będzie sprawiał Ci problemu i na długie lata pozwoli Ci cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Siła wypowiadanych słów jest wielka. Tak samo jak moc usprawiedliwiania się przed samym sobą. Wiadomo, że tak jest łatwiej, pamiętaj jednak, że to sobie, nie komuś innemu, wyrządzasz krzywdę powyższymi wymówkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o holistycznym podejściu do długowieczności, przejrzyj naszą sekcję BAZA WIEDZY i pozwól zainspirować się naszymi treściami. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem