ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

20 stycznia 2021

Czy hiperbaryczne zabiegi tlenowe odwracają proces starzenia?

ciało kobiety tyłem

18 listopada 2020 roku w „Aging” opublikowany został artykuł dotyczący badań przeprowadzonych przez profesora Shai Efrati oraz doktora Amira Hadanny. Ich wyniki wskazują, że terapia tlenem hiperbarycznym (HBOT) u zdrowych starzejących się osób może zatrzymać starzenie się komórek krwi i odwrócić proces starzenia. Co to znaczy? W sensie biologicznym: wraz z postępowaniem leczenia komórki krwi dorosłych stają się coraz młodsze.

Celem badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Tel Awiwie i Shamir Medical Center w Izraelu była ocena, czy tlenoterapia wpływa na telomery i stężenia starzejących się komórek w normalnej, niepatologicznej, starzejącej się populacji dorosłych.

Starzenie się charakteryzuje się postępującą utratą zdolności fizjologicznych. Na poziomie komórkowym dwie kluczowe cechy procesu starzenia obejmują: skrócenie długości telomerów (obszarów ochronnych zlokalizowanych na obu końcach każdego chromosomu) i starzenie się komórek.

Jak to działa?

Naukowcy udowodnili, że leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem w komorze ciśnieniowej może odwrócić dwa główne procesy związane ze starzeniem się (a także wynikającymi z niego chorobami). Dzieje się to przez skracanie telomerów oraz przez gromadzenie się starych i nieprawidłowo funkcjonujących komórek w organizmie.

Nasze osiągnięcia na przestrzeni lat obejmują poprawę funkcji mózgu uszkodzonych przez wiek, udar lub uszkodzenie mózgu. W obecnym badaniu chcieliśmy zbadać wpływ HBOT na zdrowych i niezależnych starzejących się dorosłych i dowiedzieć się, czy takie terapie mogą spowolnić, zatrzymać, a nawet odwrócić normalny proces starzenia na poziomie komórkowym – wyjaśnia profesor Efrati.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy wystawili 35 zdrowych osób w wieku 64 lat lub starszych na serię 60 sesji hiperbarycznych. Badania trwały 90 dni. Każdy uczestnik dostarczył próbki krwi przed, w trakcie i pod koniec zabiegów. Dostarczał je również przez jakiś czas już po zakończeniu serii zabiegów. Następnie naukowcy przeanalizowali różne komórki odpornościowe w krwi i porównali wyniki.

Odkrycie wskazało, że terapie faktycznie odwróciły proces starzenia w dwóch z jego głównych aspektów: telomery na końcach chromosomów wydłużały się zamiast skracać, w tempie 20%-38% dla różnych typów komórek; a odsetek starzejących się komórek w całej populacji komórek był znacznie zmniejszony – o 11%-37% w zależności od typu komórek.

Obecnie skracanie telomerów jest uważane za „Świętego Graala” biologii starzenia się – tłumaczy profesor Efrati. Naukowcy na całym świecie próbują opracować interwencje farmakologiczne i środowiskowe, które umożliwią wydłużanie telomerów. Nasz protokół HBOT był w stanie to osiągnąć, udowadniając, że proces starzenia można w rzeczywistości odwrócić na podstawowym poziomie komórkowo-molekularnym – dodaje.

Jakie korzyści niesie tlenoterapia?

Tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystuje 100% tlenu w ciśnieniu otoczenia wyższym niż jedna atmosfera absolutna w celu zwiększenia ilości tlenu rozpuszczonego w tkankach organizmu. Powtarzające się, przerywane ekspozycje na hiperoksję, przy użyciu określonych protokołów tlenoterapii, mogą wywoływać skutki fizjologiczne, które normalnie występują podczas niedotlenienia w środowisku hiperoksycznym.

Tlenoterapia nie tylko może wywoływać poprawę poznawczą u zdrowych, starzejących się dorosłych poprzez mechanizmy obejmujące regionalne zmiany w mózgowym przepływie krwi, ale leczenie hiperbarią tlenową wspomaga również leczenie między innymi: choroby dekompresyjnej, zatrucie tlenkiem węgla, urazy mięśniowo-szkieletowe, oparzenia II i III stopnia. Z tej terapii korzystają również osoby ze schorzeniami układu krążenia i osoby, które posiadają trudno gojące się rany.

Powyższe wyniki są kolejnym krokiem w drodze do dłuższego, zdrowszego życia. Nie zapominajmy jednak, że najlepsze efekty osiągniemy dzięki holistycznemu podejściu. W poszukiwaniu odpowiednich suplementów anti-aging zajrzyj TUTAJ.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem