ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

4 czerwca 2020

Jak przeżyć sto lat w zdrowiu? Poznaj sekret mieszkańców Okinawy

kobieta w kolorowym stroju

Na Oceanie Spokojnym leży mała japońska wyspa Okinawa, zamieszkała przez ponad milion ludzi. Od jakiegoś czasu wzrok całego świata skierowany jest w tamtym kierunku. Dlaczego? Ponieważ kobiety żyjące tam łagodniej przechodzą okres menopauzy, krew mieszkańców wykazuje niski poziom wolnych rodników, u nieznacznej liczby osób wykrywa się demencję i co najważniejsze: na Okinawie żyje najwięcej na świecie osób, które przekraczają 100 lat. Jaki jest zatem sekret mieszkańców wyspy i czego możemy się od nich nauczyć?

Długowieczność Japończyków od lat jest przedmiotem wielu badań nad długością życia.   Przede wszystkim tematem tym zajął się Makoto Suzuki z Uniwersytetu w Ryukyu, który zaczął badać zagadnienie w latach 80. W 2011 roku, razem ze swoimi współpracownikami (J. Willox i C. Willox), opublikowali książkę The Okinawa Program.

Naukowcy analizowali styl życia, geny oraz dietę najstarszych ludzi zamieszkujących wyspę. Wyniki badań okazały się zaskakujące – to nie geny same w sobie, ale przede wszystkim sposób życia, jest kluczowy dla długowieczności. Sekretem mieszkańców Okinawy jest bowiem oparta głównie na roślinach, niskokaloryczna dieta oraz aktywny tryb spędzania czasu.

Odżywcza „wyważona” dieta

Większość Okinawczyków to wegetarianie. Dieta, mimo że jest niskokaloryczna, zawiera dużą ilość składników odżywczych pochodzących z warzyw, glonów, wodorostów czy grzybów shitake. Co ważne, stulatkowie z Okinawy znają umiar i nigdy się nie przejadają. Ich mottem jest: Hara hachi bu, czyli jedz, aż poczujesz się prawie najedzony. Dzięki nieprzejadaniu się, Okinawczycy nie przeciążają swojego układu pokarmowego. Ponadto mają też inną kulturę jedzenia, niż my. Na Okinawie posiłki serwuje się na kilku niewielkich talerzach. Wydaje się więc, że jedzenia jest pod dostatkiem, a w rezultacie Okinawczycy spożywają niewielkie porcje.

Mieszkańcy wiedzą też co znaczy różnorodność. Badania wykazały, że dziennie spożywają średnio 11 różnych produktów, jedząc przy tym pięć porcji warzyw i owoców, resztę uzupełniając zbożami. Jeśli spożywają mięso, to przede wszystkim w postaci ryb.

Jedzą oni ponad 200 produktów, w tym 35 z nich jest podstawą diety, a reszta stosowana jest zamiennie. Dzięki temu mieszkańcy japońskiej wyspy nie mają problemów z niedoborem składników odżywczych – wyjaśnia Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, autorka bloga kachblazejewska.pl

Co ciekawe, na wyspie nie pije się mleka i nie jada serów, a mimo to Okinawczykom nie brakuje wapnia. Do tego ich dieta uboga jest w cukier i tłuszcze. Makoto Suzuki wykazał, że Okinawczycy spożywają jedynie jedną trzecią tego, ile mieszkańcy innych japońskich regionów. Zamiast deseru, wybierają picie zdrowej, zielonej herbaty lub gynostemmy królewskiej, które to rośliny mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Do tego wierzą w moc przypraw. Codziennie urozmaicają swoją dietę imbirem, kurkumą czy bylicą pospolitą.

Powietrze, słońce i ruch

Brzmi jak reklama wakacji, ale te trzy aspekty są bardzo istotne dla Okinawczyków. Większość czasu spędzają oni na zewnątrz, korzystając z promieni słonecznych, które uruchamia produkcję witaminy D w organizmie. Dzięki temu ich kości są mocne, układ krążenia funkcjonuje sprawnie, a samopoczucie jest doskonałe.

Nawet wiekowi już mieszkańcy są aktywni fizycznie. W przeciwieństwie do naszych 80-, 90-letnich seniorów, Japończycy wcześnie wstają i wybierają się na poranne spacery. Po posiłku porządkują ogrody, są w ciągłym ruchu. Niech za przykład posłuży tu Seikichi Ueahara, słynny mistrz karate z Okinawy, który nadal uprawiał sport w wieku 97 lat.

Święty spokój i Ikigai

Prawdopodobnie, tuż zaraz za dietą, brak pośpiechu jest jednym z kluczowych sekretów długowieczności Okinawczyków. Mieszkańcy przykładają ogromną wagę do celebracji codziennych rytuałów. Celebrują posiłki, jedząc je niespiesznie i z uwagą, do tego ozdabiając je kwiatami.

Dbają też o długość snu, która zawsze waha się w okolicy siedmiu godzin. Do tego chętnie oddają się medytacji, dzięki której obniżają poziom cholesterolu i stresu.

Bardzo ważną rolę w ich życiu odgrywa Ikigai, czyli posiadanie życiowego celu. Jest to istotny aspekt życia dla wielu osób, podobnie jak to, by w swoim życiu mieć pasję, niekoniecznie spektakularną. Liczą się małe rzeczy, które urozmaicają naszą codzienność. 

Czy sposób odżywiania się i tryb życia mieszkańców Okinawy to sekret długowieczności? Wszystko na to wskazuje. Warto więc już teraz zadbać o swoje zdrowie i przyjrzeć się swojemu talerzowi oraz trybowi życia. W zmianach wesprze Cię 90-dniowy program Medere Anti Aging, w składzie którego znajdziecie składniku, które na co dzień występują w diecie Okinawczyków jak chociażby grzyby reishi, gynosemmę królewską czy zieloną herbatę.

Więcej o działaniu naszej formuły anti-aging przeczytasz <<TUTAJ>>

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem