ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

8 maja 2018

Jak sobie pościelić, żeby się wyspać?

zdjęcie kobiety spiącej na wodzie

Nasze babcie mawiały, że sen to najlepsze lekarstwo. Łatwo powiedzieć, czasem trudniej … zasnąć. Marzysz o tym, żeby porządnie się wyspać, ale masz z tym problem?

Sen. Jak bardzo go potrzebujemy, wie chyba każdy z nas. Odpowiednia ilość przespanych w nocy godzin, nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także zwiększa produktywność, podnosi poziom szczęścia i pobudza kreatywność. Najlepszy jakościowo sen przypada między godzina 23:00 a 01:00 w nocy, dlatego powinniśmy kłaść się spać między 21:00 a 22:00 by o 23:00 już spać.

Według naszego cyklu (zegara biologicznego) najlepsza pora na pobudkę to najpóźniej przed 6 rano. Gdy prześpimy tę godzinę będzie nam znacznie trudniej wstać i rozpocząć aktywny dzień.
Po co właściwie potrzebny jest sen?

To co oczywiste, czyli spowodowane brakiem snu rozdrażnienie, zmęczenie, obniżona aktywność, to nie wszystko. W czasie snu mózg oczyszcza się z toksyn nagromadzonych w ciągu dnia. Brak snu powoduje natomiast zmiany biochemiczne, które mogą przyczynić się do zwiększenia uczucia głodu, a co za tym idzie – tycia. Dobry sen wspomaga nas również w walce ze stresem.

Co możemy zrobić, żeby się wyspać?
Do dobrego snu należy podejść zadaniowo i dobrze się przygotować:
• Nie pij kawy późnym popołudniem. Alkoholu również nie pij!
• Zjedz lekką kolację najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.
• Skup się na wyciszeniu i odprężeniu już ok. godziny 20:00. Zapal świecę lub przygaś światło.
• Nie oglądaj pobudzających filmów, lepiej włącz relaksującą muzykę.
• Przed snem weź ciepłą kąpiel lub prysznic.
• Wybierz się na krótki spacer.
• Wycisz telefon, najlepiej wynieś go do innego pokoju. W miarę możliwości usuń z sypialni wszelką elektronikę.
• Poczytaj lekką, odprężającą książkę.
• Wywietrz dobrze sypialnię, w miarę możliwości śpij przy otwartym oknie (idealna temperatura podczas snu to 18-19 stopni C)
• Wieczorem noś wygodne ubranie
• Spróbuj medytacji i pod żadnym pozorem nie zamartwiaj się w łóżku. Nie przypominaj sobie negatywnych zdarzeń, które spotkały cię w ciągu dnia.

Warto wypracować sobie stałe rytuały, które będziemy powtarzać codziennie. Dokładnie tak, jak robimy to w przypadku małych dzieci. W ten sposób nasze ciało nauczy się tego, że czas już zwolnić, wyciszyć i przygotować do snu. Nie oczekujmy, że stanie się to od razu. Dajmy organizmowi czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Jeśli jednak mimo wyeliminowania błędów, nadal mamy problem z zasypianiem, warto wybrać się do lekarza. Dobry sen to nie tylko źródło energii na cały kolejny dzień, ale podstawa emocjonalnego zdrowia.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem