ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

30 stycznia 2023

Jak żyć bliżej natury?

Wielu z nas zapewne zastanawia się, jak żyć bliżej natury w świecie pełnym bodźców, postępującej cyfryzacji i coraz większym poczuciem przytłoczenia. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy wstanie tego wszystkiego zatrzymać, ponieważ rozwój cywilizacji jest i będzie stałym elementem naszego codziennego życia. Związana z tym technologia z jednej strony ma ułatwiać nam życie, a z drugiej powoduje tzw. przebodźcowanie. Nasz mózg z każdej strony atakowany jest nadmiarem informacji, co przekłada się na naszą kondycję psychofizyczną, w tym pogarszające się zdrowie. Możemy mieć jednak na to realny wpływ i dać sobie chwilę wytchnienia i ukojenia poprzez kontakt z naturą. Poczucie łączności z przyrodą sprzyja zachowaniu zdrowia i balansu. Sprawia, że czujemy się szczęśliwi, eliminuje napięcia i przyśpiesza proces gojenia oraz aktywizuje zachowania prospołeczne. Jako ludzie potrzebujemy natury, ponieważ stanowimy z nią integralną jedność, dlatego też lubimy do niej uciekać. Jednak jak w obecnych czasach żyć bliżej natury? Przecież kiedyś było łatwiej, kiedy nie było tego wszystkiego… Mamy na to parę sprawdzonych sposobów, które opisaliśmy poniżej.

Wychodź regularnie z domu

Jeśli dużo czasu spędzasz w domu, a nawet jeśli w nim pracujesz, to spróbuj wypracować w sobie regularne wyjścia spoza czterech ścian. Nie ograniczaj się tylko do przestrzeni domowej! Wyjdź, pospaceruj, przewietrz się! Naucz się na nowo obserwować to, co dzieje się wokół Ciebie. Nawet jeśli ciężko wstać Ci z wygodnego fotela, zrób to! Jakiś opór i chęć rezygnacji zawsze będą się pojawiać, ale z czasem poczujesz większą motywację, wynikającą z dobrego samopoczucia, które daje Ci natura. Miejsca, do których możesz wyjść to np. ogródek, las, stawy, jeziora, polana, park, ranczo. Możesz również zaplanować wyjazd w bardziej dziewicze tereny lub wybrać się do agroturystyki. Nie ważne, gdzie wyjdziesz, ważne, aby był to bezpośredni kontakt z naturą, gdzie poczujesz spokój i połączenie.

Życie bliżej natury wyzwala w nas hormony szczęścia, pomaga odzyskać spokój i energię.

Prowadź zdrowy tryb życia w kontakcie z naturą

Uprawiaj sport na świeżym powietrzu lub wyjdź na dynamiczny spacery. Poruszanie się za pomocą nóg jest bardzo ważne, tym bardziej że w dzisiejszym świecie coraz więcej przemieszczamy się samochodami. Nasz naturalny ruch sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i skoncentrowani. Aktywność fizyczna pomaga odreagować czy rozchodzić trudności dnia codziennego. Zamiast wybierać rowerek, czy bieżnie na siłowni – wybierz bieg na świeżym powietrzu.

Jedz świadomie i częściej wybieraj produkty naturalne. Możesz również samodzielnie przygotować własne produkty jak np. domowe pesto, chleb, makaron, smoothie itp. Dzięki temu wiesz jakich produktów użyłeś do przygotowania i że są one najbardziej odpowiednie oraz zdrowe. Spróbuj co jakiś czas herbatek ziołowych lub naparów z ziół. Zamiast kupować gotowe herbatki dobrą alternatywą będzie wyhodować własne zioła w ogródku lub w domu na parapecie. Po wyhodowaniu można je ściąć i ususzyć, a następnie przygotować własną herbatkę domowej roboty. Odpuść sobie

jedzenie przy telefonie czy telewizorze, tylko skup się na jedzeniu i każdym kęsie przygotowanego posiłku. Jeśli masz ogródek, taras lub nawet balkon, to przygotowany posiłek czy herbatkę wypij właśnie tam! Taka prosta rzecz a może uszczęśliwić i pozwolić wsłuchać się w odgłosy natury.

Zadbaj o suplementację zgodną z naturą. Zadbaj o swoje ciało od wewnątrz, wybierając naturalne suplementy. Takie suplementy są lekarstwem na długowieczność, ponieważ zawierają kompozycję składników naturalnych, które poprawiają jakość życia w dobry sposób i nie szkodząc nikomu. Nasze produkty w mederelab z formułą anti-aging inspirowane są fenomenem Japonii, gdzie istnieje największe skupisko żyjących stulatków. A jak wiadomo, Japończycy słyną ze swojej długowieczności i z tego, że są uznawani za jeden ze szczęśliwszych narodów. Dlatego wybieramy naturalne składniki, które od wieków były stosowane w tradycyjnej medycynie Chińskiej i nie tylko.

Ciesz się i korzystaj z dobrodziejstw natury

· Chodź boso po trawie;

· Uważnie obserwuj niebo, pogodę, światło słoneczne i wiatr;

· Kontroluj oddech i wykonuj ćwiczenia oddechowe;

· Poszukaj swoich ulubionych miejsc na łonie natury, w których czujesz się najlepiej;

· Daj na luz i pozwól wyzwolić w sobie dziecięcą radość i ciekawość. Zobaczysz coś śmiesznego lub pięknego, to dotknij to i powiedz, co czujesz.

· Szanuj to, co stworzyła matka natura i troszcz się o zwierzęta.

Ten, kto obcuje z naturą i ją dostrzega oraz wszelkie zmiany w niej zachodzące ma większe poczucie sensu i akceptacji w życiu. Życie bliżej natury pokazuje nam, że każdy etap wymaga czasu i przepracowania, by potem mogło przyjść lepsze jutro. Musimy tylko to zaakceptować, poczekać i zwolnić. W końcu po każdej burzy przychodzi słońce.

Jak żyć w wielkim mieście bliżej natury?

Życie w mieście a relację z naturą mogą być nieco utrudnione, ale trzeba nauczyć się szukać dobrych rozwiązań. Wyżej wymienione metody jak żyć bliżej natury, możesz również dopasować pod swoje możliwości i wprowadzić do swojego życia. Możesz również zadbać o przyjazne wnętrze bliżej natury. Co to znaczy dla Ciebie? Wprowadź do swojego mieszkania nieco dzikości i zieleni poprzez drobne elementy. Zadbaj o kwiaty w domu lub mini drzewka. Jeśli masz ochotę zrobić z jednego pokoju tzw. dżungle roślinności, to zrób to! Widok roślin, jak i ich pielęgnacja bardzo uspokaja i koi, a także oczyszczają powietrze. Dbaj o otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń, to pozwoli zadbać o świeże powietrze i dotlenienie mózgu. Jeśli chcesz poczuć zapach natury, zainwestuj w naturalne olejki eteryczne o zapachu lasu, trawy cytrynowej itp. Niektóre naturalne olejki eteryczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł – takie przede wszystkim wybieraj. Co więcej, zapach, który wytwarzają, może przywrócić piękne wspomnienia lub pozwolić się rozmarzyć.

Żyj bliżej natury i w zgodzie z nią a poczujesz się lepiej!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem