ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

9 grudnia 2020

Naukowcy „odmłodzili” wzrok myszy. Dlaczego to ważny krok w stronę długowieczności?

Kobieta pracująca przy laptopie

2 grudnia grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda opublikowała w magazynie naukowym „Nature” swoje przełomowe badania. Dotyczyły one przywrócenia pełni wzroku u myszy w zaawansowanym wieku i tych, u których stwierdzono uszkodzone nerwy w siatkówce oka.

To ważny punkt orientacyjny. Wyniki te wyraźnie pokazują, że regenerację tkanek u ssaków można poprawić – przyznał Juan Carlos Izpisua Belmonte, biolog rozwojowy z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii. Naukowcy, którzy byli zaangażowani w badania ostrzegają jednak, że prace były dotychczas prowadzone tylko na myszach i dopiero okaże się, czy podejście to przełoży się na ludzi. Ekscytacja jest jednak duża, ponieważ odkrycie to daje nadzieję na to, że w przyszłości uda się powstrzymać wiele chorób powiązanych z wiekiem.

Czym jest epigenetyka?

Epigenetyka to nauka, która opiera się na założeniu, że ekspresja genów w ciągu naszego życia podlega wielu zmianom. Zmieniają się one kiedy jesteśmy dziećmi, nastolatkami, dorosłymi, osobami starszymi. Naturalny proces starzenia się wiąże się ze zmianami chemicznymi w materiale DNA. Naukowcy zaczęli jednak stawiać pytania, takie jak: czy istnieje możliwość zresetowania takich modyfikacji? Czy da się cofnąć zegar biologiczny? Badania, o których piszemy dowodzą, że jest to możliwe.

ANTI-AGING LONG

dowiedz się więcej…

Przełom

Badania nad tą metodą nabrały rozpędu w 2016 roku, jednak dopiero koncepcja doktora Yuancheng Lu okazała się krokiem milowym. Po przeanalizowaniu czterech genów wytypowanych przez zespół naukowców, Lu odrzucił gen „wadliwy”, który prowadził do rozwoju nowotworu. Instrukcje dla trzech pozostałych genów zakodował w prostym wirusie. Doktor Lu i jego zespół uszkodzili nerwy siatkówkowe u myszy i zaaplikowali „odmładzającego” wirusa. Sposób okazał się trafiony i jak przyznał sam Lu, kiedy zobaczył zregenerowany nerw: To wyglądało jak meduza wyrastająca z miejsca urazu. Widok ten zapierał dech w piersiach.

Zespół wykazał również, że powyższa metoda poprawiła także ostrość wzroku u myszy starszych (których wzrok był słabszy z uwagi na ich wiek) i tych, które miały zwiększone ciśnienie w oku (cecha charakterystyczna dla jaskry).

Co dalej?

Czy to odkrycie to rozwiązanie naszych problemów i marzeń o długowieczności? Nie tak szybko. Na razie to kolejne pytania, na które badacze będą chcieli poznać odpowiedzi. Nadal nikt nie wie, w jaki sposób komórki zachowują pamięć o młodszym stanie epigenetycznym oraz czy przeprogramowanie tych samych genów sprawdzi się na ludzkim organizmie.

Harvard udzielił już jednak licencji na swoją nową technologię firmie Life Biosciences z Bostonu. To innowacyjne podejście do leczenia utraty wzroku, ale prawdopodobnie będzie wymagało znacznego dopracowania, zanim będzie można go bezpiecznie zastosować u ludzi – mówi Botond Roska, dyrektor Instytutu Okulistyki Molekularnej i Klinicznej w Bazylei w Szwajcarii.

Ostatecznie testy odbędą się, gdy inne laboratoria spróbują odtworzyć pracę przeprogramowania i wypróbują to podejście w odniesieniu do innych narządów dotkniętych starzeniem, takich jak serce, płuca i nerki. Firma zapewniła jednak, że zamierza przeprowadzić przedkliniczne oceny bezpieczeństwa, by opracować procedury umożliwiające stosowanie tej metody u ludzi.

 

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem