ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

23 grudnia 2020

O czym powinnaś pamiętać w te święta?

zdjęcie z góry kobiety pracującej

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie inne od dotychczasowych – to pewne. Niezależnie jednak od tego, czy będziesz je spędzać z całą rodziną, czy w okrojonym gronie – świąteczna gorączka na pewno dopadła i Ciebie. Do tego martwisz się, żeby wszystko było gotowe na czas, prezenty idealnie zapakowane, a potrawy pyszne. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć?

Kobieto, wyluzuj

W tym okresie stres nas nie opuszcza, a często się potęguje. Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest najważniejsze i to najlepszy prezent, jaki możesz sobie podarować. Nie daj sobie narzucić (często przez siebie samą) niewykonalnej ilości zadań i prac domowych. Znajdź czas na przyjemność, medytację, praktykę wdzięczności. Wszystko to, co Cię uspokoi i wprawi w dobry humor. Niech te święta nie będą nerwowe, a pełne dobrych wspomnień i relaksu.

Święta są o relacjach

Nawet najdroższe prezenty nie zastąpią Twojej obecności, czyli słuchania, ciepłej rozmowy, zabawy z dziećmi. Bądź obecna nie tylko ciałem, ale i duchem. Tego przede wszystkim potrzebujemy w tym roku, w którym nasze kontakty zostały mocno ograniczone.  Poświęć uwagę osobom, które kochasz. Wyłącz telefon, laptop czy telewizor, nie sprawdzaj wiadomości, nie odpisuj na mejle. Zobaczysz, że dzięki temu będziesz bardziej zrelaksowana i zaczerpniesz energię od innych.

Co z tym jedzeniem?

Może i nasza rada będzie mało popularna, ale cóż. Święta to przede wszystkim jedzenie. Przestań obwiniać się o każdą kalorię czy posiłek zjedzony po godzinie 18. Nie zamierzamy też prawić morałów o małych porcjach i wstrzemięźliwości. Jasne, ważne jest to, żeby zachować zdrowy rozsądek, ale w święta masz być zrelaksowana, a nie cały czas myśląca, czy ten kawałek ciasta to nie przesada. Pamiętaj, że jeden dzień w roku nie przekreśli sześciu miesięcy diety i zdrowego żywienia, dlatego wyrzuty sumienia to najgorsze co możesz sobie zaserwować w tym okresie.

Ograniczaj alkohol, w ciągu dnia pij dużo ciepłej wody, nie przegładzaj się do wieczora po to, by w ciągu dnia bilans kalorii się zgadzał – to bardziej niezdrowe niż racjonalne porcje w ciągu całego dnia.

Dania urozmaicaj warzywami i owocami. Ale najważniejsze: czerp przyjemność z tego, że jesz w rodzinnym gronie, reszta przez te kilka dni się nie liczy.

Nie zapomnij o ruchu

Po świątecznej kolacji nie zaniedbuj codziennego ruchu. Nie mówimy tu o jakimś godzinnym treningu cardio, wystarczy spacer z rodziną lub psem, półgodzinna joga czy krótki jogging. Coś, co sprawi Ci przyjemność, ale z drugiej strony nie sprawi, że się zasiedzisz, a Twoje trawienie znacznie zwolni.

Uwiecznij wspomnienia

Zaobserwowaliśmy, że ludzie, którzy mają dużo dobrych wspomnień, którzy pozytywnie postrzegają swoją przeszłość, są bardziej szczęśliwi. Wspomnienia mają wpływ na naszą samoocenę czy poczucie samotności. Badania mówią nam, że ludzie, którzy zmagają się z depresją, nie tylko nie czują się szczęśliwi, ale mają też problem z przypomnieniem sobie czasu, w którym towarzyszyło im poczucie szczęściaw wywiadzie z portalem Onet powiedział Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze.

Ważne jest zatem, aby gromadzić swoje szczęśliwe wspomnienia i w trudnych chwilach do nich wracać. Święta to dla wielu idealny czas, by je uwieczniać i gromadzić w swoim sercu. Możesz robić to zapisując wszystko w swoim dzienniku lub po prostu pstrykając zdjęcia aparatem lub telefonem komórkowym.

Podsumowując: pamiętaj, aby te święta poświęcić przede wszystkim sobie, bliskim i relacjom. Kalorie i drogie prezenty czy idealnie dobrana zastawa to sprawa drugorzędna. Spędź ten okres je tak jak lubisz w gronie osób, które kochasz. Wesołych Świąt!

 

 

 

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem