ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

21 września 2020

Potężna moc umysłu. Jak pozytywne (lub negatywne) myślenie może wpłynąć na Twoje geny i komórki?

zdjęcie kobiety na tle morza

Twoje ciało każdego dnia i o każdej jego porze reaguje w odpowiedzi na myśli przepływające przez Twój umysł. Wielokrotnie udowodniono, że samo myślenie o czymś powoduje uwalnianie przez mózg neuroprzekaźników, które umożliwiają mu komunikację z układem nerwowym.

Co więcej neuroprzekaźniki kontrolują praktycznie wszystkie funkcje organizmu: od hormonów, przez trawienie, po odczuwanie szczęścia czy smutku. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że badania wykazały, iż same myśli mogą doprowadzić do poprawy naszego wzroku czy sprawności. Ciężko Ci w to uwierzyć? Pomyśl o efekcie placebo. Przecież przynosi on rezultaty dzięki sile naszych myśli. Wyuczone skojarzenia potrafią zmienić chemię mózgu, co z kolei doprowadza do rezultatów w postaci np. zmniejszenia niepokoju czy stresu.

Jak widzisz, mówienie o tym, żeby myśleć pozytywnie albo że zaprzątanie głowy negatywnymi scenariuszami jest szkodliwe, nie jest wcale bezsensownym gadaniem coachów. W książce Eksperyment intencjonalny: Waga twoich myśli Lynne McTaggart wyjaśnia:

Obszerny zbiór badań poświęconych naturze świadomości i prowadzonych od ponad trzydziestu lat w prestiżowych instytucjach naukowych na całym świecie, pokazuje, że myśli mogą wpływać na wszystko. Dowody te sugerują, że ludzkie myśli i intencje są „czymś” fizycznym o zadziwiającej mocy zmiany naszego świata. Każda myśl, która przychodzi nam do głowy, jest namacalną energią z mocą transformacji.

Czy myśli można wyćwiczyć?

Ostatnio często mówi się o „ćwiczeniu wdzięczności”. Wiele osób podchodzi do tego konceptu sceptycznie, uważając, że nie jest to coś, co można wyćwiczyć lub coś, czego można się nauczyć. Jednak docenienie tego, co mamy w życiu jest przydatną praktyką.  Ćwiczysz wtedy swój umysł do tego, by się wysilił i każdego dnia znalazł choć trzy pozytywne rzeczy w Twoim życiu. To, co przepływa przez Twój umysł, kształtuje mózg.

Pomyśl o swoim umyśle jako o przepływie informacji w układzie nerwowym. Gdy myśl przemieszcza się przez mózg, neurony uruchamiają się w charakterystyczny sposób w oparciu o przetwarzane informacje. Zajęte obszary mózgu zaczynają tworzyć ze sobą nowe połączenia, a istniejące synapsy, połączenia między neuronami, które doświadczają większej aktywności, stają się silniejsze, coraz bardziej wrażliwe i zaczynają budować więcej receptorów. Powstają także nowe synapsy. Każda myśl, która do nas przychodzi, powoduje zmiany neurochemiczne: niektóre są tymczasowe, inne – trwałe. Kiedy więc świadomie praktykujesz wdzięczność, Twój organizm otrzymuje przypływ nagradzających neuroprzekaźników, takich jak dopamina.

Jak Twoje myśli programują komórki?

Myśl jest zdarzeniem elektrochemicznym zachodzącym w komórkach nerwowych, powodującym kaskadę zmian fizjologicznych. Prościej mówiąc: kiedy odczuwasz smutek, poczucie winy, podniecenie, szczęście, każda oddzielna emocja uwalnia własną lawinę neuropeptydów. Te peptydy przepływają przez organizm i łączą się z tymi receptorami, które zmieniają strukturę każdej komórki jako całości. Ale co to znaczy w praktyce? Jeśli bombardowałaś komórki peptydami z negatywnych myśli, dosłownie zaczęłaś programować komórki tak, aby w przyszłości otrzymywały więcej takich samych negatywnych peptydów.

Mam jednak dobrą wiadomość. Każda komórka w Twoim ciele jest „wymieniana” mniej więcej co dwa miesiące. Możesz zatem przeprogramować swoje pesymistyczne komórki, aby były bardziej optymistyczne, przyjmując pozytywne praktyki myślenia. Jeśli regularnie będziesz np. medytować lub prowadzić dziennik, zapisując w nim wszystkie dobre rzeczy, które Ci się przytrafiły, wpadniesz w rutynę pozytywnego myślenia. A nie od dzisiaj wiadomo, że spokojny umysł to recepta na dłuższe życie.

Twoje myśli uaktywniają Twoje geny

Ostatnio przeczytałam ciekawe zdanie. Brzmiało ono: Mówisz do swoich genów z każdą myślą, która do Ciebie przychodzi. Geny są w rzeczywistości włączane lub wyłączane w zależności od Twoich doświadczeń życiowych.

Jak to? Zapytasz. Przecież genów nie da się zmienić! Moje życie nie zmieni genów, z którymi się urodziłam! Nie, ale warto wiedzieć, że to, co się zmienia, to Twoja aktywność genetyczna, czyli setki białek, enzymów i innych substancji chemicznych, które regulują komórki.

Uważa się, że tylko około 5% mutacji genów jest bezpośrednią przyczyną problemów zdrowotnych. To pozostawia 95% genów, na które można wpływać w taki czy inny sposób, w zależności od czynników życiowych. Oczywiście, wiele z nich jest poza Twoją kontrolą, jak chociażby wydarzenia z dzieciństwa, ale na niektóre masz wpływ. Mam tu na myśli: zarządzanie stresem czy stany emocjonalne. Tak, one bezpośrednio zależne są od Twoich myśli. Twoja biologia nie określa Twojego przeznaczenia. Nie jesteś kontrolowana przez skład genetyczny. Aktywność genetyczna jest w dużej mierze zdeterminowana przez myśli, postawy i spostrzeżenia. Epigenetyka udowadnia, że ​​spostrzeżenia i myśli kontrolują Twoją biologię, co stawia Cię za kierownicą. Zmieniając swoje myśli, możesz wpływać i kształtować swój własny odczyt genetyczny. Masz wybór w określaniu, które dane wejściowe otrzymają Twoje geny. Im bardziej pozytywne one będą, tym bardziej pozytywne dane wyjściowe Twoich genów. Epigenetyka pozwala na bezpośrednie odniesienie wyborów stylu życia do poziomu genetycznego i dowodzi niepodważalnego związku między umysłem a ciałem.

Kreuj myśli, żyj długo i szczęśliwie

Twój sposób myślenia jest rozpoznawany przez Twoje ciało – aż do poziomu genetycznego. Im bardziej poprawisz swoje nawyki umysłowe, tym korzystniejszą reakcję uzyskasz od swojego ciała. Nie możesz kontrolować tego, co wydarzyło się w przeszłości, co ukształtowało dzisiejszy mózg, zaprogramowało komórki i spowodowało włączenie pewnych genów. Masz jednak moc wyboru swojej perspektywy i zachowania, które zmienią Twój mózg, komórki i geny.

Jak widzisz, wiele zależy od Ciebie, Twoich nawyków i tego, jak zarządzasz swoimi myślami. Nasza filozofia opiera się na holistycznym podejściu do życia i z tą myślą tworzyliśmy Formułę Anti-Aging, która pozytywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Więcej dowiesz się o niej klikając TUTAJ

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem