ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

4 listopada 2020

Problemy z pamięcią: jak sobie z nimi poradzić?

dłoń trzymająca kartę

Często zapominasz, gdzie położyłaś okulary? Sprawdzasz po kilka razy, czy na pewno wyłączyłaś żelazko albo zamknęłaś drzwi na klucz? A może podczas rozmowy nie możesz sobie przypomnieć, jak nazywa się dany przedmiot? Te objawy mogą wskazywać na łagodne zaburzenia poznawcze, które z wiekiem nasilają się u każdego z nas. Nie powinnaś ich ignorować, ponieważ mogą one doprowadzić do poważniejszych chorób, takich jak Alzheimer.

Badanie ENLIGHTEN

Niektórzy eksperci dopatrują się faktu w tym, że czynniki ryzyka chorób serca są tożsame z czynnikami ryzyka wystąpienia demencji i spadku zdolności poznawczych w późnym wieku. Badania na ten temat opublikowano w „Journal of the American Geriatrics Society” i nazwano je ENLIGHTEN.

Badacze ogłosili teorię, że zachowania związane ze zdrowym stylem życia, które spowalniają rozwój chorób serca, mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, ale także spowolnić spadek funkcji poznawczych u osób starszych. W czym dopatrywali się skutecznej metody? Wskazywali przede wszystkim na regularne ćwiczenia oraz zdrową dla serca dietę DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).

Czym jest DASH?

Dieta DASH zdobyła grono zwolenników wśród osób z nadciśnieniem tętniczym. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu sodu i tłuszczów do 27% dziennego zapotrzebowania. Poza tym dieta ta bogata jest w potas, magnez, błonnik i wapń, ponieważ ich niedobór może wiązać się z rozwojem nadciśnienia. Dieta ta obfituje w produkty zbożowe, które stanowią 5-6 porcji dziennej. Zalicza się do nich kasze, makarony razowe, gruboziarniste chleby. DASH dużo miejsca w jadłospisie poświęca warzywom i owocom, (które są źródłem witamin, minerałów i flawonoidów), a także rybom, będącym źródłem kwasów omega-3.

Ruch i dieta

Aby potwierdzić swoją teorię, zespół pracujący nad ENLIGHTEN opracował badanie, którego celem było przeanalizowanie wpływu ćwiczeń aerobowych (ponieważ obejmują one czynności zwiększające krążenie tlenu we krwi) oraz diety DASH na funkcje poznawcze u osób dojrzałych z zaburzeniami poznawczymi.

W badaniu udział wzięło 160 osób dorosłych w wieku 55 lat lub starszych. Uczestnicy wcześniej nie ćwiczyli i mieli problemy z pamięcią, myśleniem i podejmowaniem decyzji. Mieli również co najmniej jeden dodatkowy czynnik ryzyka chorób serca, taki jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę lub inne choroby przewlekłe.

Badacze ocenili także nawyki żywieniowe uczestników i ich zdolność do wykonywania codziennych czynności. Następnie badani zostali losowo przydzieleni do jednej z czterech grup: grupy samodzielnie wykonującej ćwiczenia aerobowe przez 35 minut, grupy stosującej dietę DASH, grupy wykonującej ćwiczenia aerobowe i stosującej dietę DASH lub grupy, która otrzymywała cotygodniowe telefony edukacyjne przez trzy miesiące, a następnie co dwa tygodnie przez trzy miesiące. Rozmowy telefoniczne były prowadzone przez edukatora zdrowotnego na tematy związane z chorobami serca. Ci uczestnicy zostali poproszeni o utrzymanie swoich zwyczajowych nawyków żywieniowych i ćwiczeń przez sześć miesięcy, aż do ponownej oceny.

Wyniki badania zespołu badawczego wykazały, że ćwiczenia poprawiły zdolność uczestników do myślenia, zapamiętywania i podejmowania decyzji w porównaniu z osobami, które nie ćwiczą. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że połączenie ćwiczeń z dietą DASH poprawiło zdolność myślenia, zapamiętywania i podejmowania decyzji. Naukowcy doszli do wniosku, że ich odkrycia są obiecującym dowodem na to, że lepsza zdolność myślenia, zapamiętywania i podejmowania decyzji może trwać rok po zakończeniu sześciomiesięcznej interwencji wysiłkowej.

Wsparcie

Wsparciem dla naszej pamięci są też odpowiednie suplementy diety, które uzupełnią niedobory. Zioła-sprzymierzeńcy pamięci i koncentracji to między innymi: żeń-szeń (przez bogate zastosowanie nazywany wszech-lekiem) czy miłorząb japoński. Nasza formuła Anti-Aging zawiera trzy produkty, z których jeden dedykowany jest odpowiedniej pracy naszego umysłu.

GOOD to formuła, która łagodzi i opóźnia procesy starzenia, dba o mózg i układ nerwowy, wspiera jego właściwą pracę, naturalną równowagę, witalność, stymuluje procesy regeneracyjne, wpływa na tworzenie nowych połączeń synaptycznych, poprawia kondycję psychosomatyczną, pamięć, koncentrację, działa przeciwstresowo, wpływa korzystnie na dobry nastrój i poprawia samopoczucie. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

 

* Autorami badania ENLIGHTEN są: James A. Blumenthal, Patrick J. Smith, Stephanie Mabe, Alan Hinderliter, Kathleen Welsh-Bohmer, Jeffrey N. Browndyke, P. Murali Doraiswamy, Pao-Hwa Lin, William E. Kraus, James R. Burke, Andrew Sherwood.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem