ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

2 lipca 2019

Shatavari – przyjaciółka kobiet i królowa ziół

szparag

Shatavari (Szparag groniasty) to źródło kobiecej młodości. To jedno z najpotężniejszych ziół o właściwościach odmładzających w medycynie ajurwedyjskiej. 

Ajurweda uważana jest za „matkę wszelkiej medycyny”. Leczy osobę, a nie chorobę, poszukuje harmonii, uznaje, że zdrowie wynika z osiągnięcia równowagi między trzema energiami, znanymi jako wata, pitta i kapha. Ajurweda spogląda wszechstronnie na anatomię kobiecego ciała oraz jej naturę.

Shatavari (łacińska nazwa Asparagus racemosus) to roślina, która swoje szczególne właściwości magazynuje w korzeniach. W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu Shatavari oznacza „Ta która ma tysiąc mężów”. W Indiach znana jest z pozytywnego wpływu na żeński układ rozrodczy: reguluje cykl miesiączkowy, równoważy hormony, przyczynia się do znoszenia objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Shatavari stymuluje aktywność seksualną obniżoną na skutek stresu, zmęczenia fizycznego i spadku odporności, a także działa jako afrodyzjak. Unikalny skład chemiczny bogaty w saponiny steroidowe zwane shatavarinami odpowiada za działanie stymulujące wzrost gruczołów piersiowych i laktację. Shatavari uznawany jest za najskuteczniejszy ekstrakt roślinny harmonizujący kobiecy układ hormonalny. Ciała czynne wykazują też działanie antyoksydacyjne, obniżające ciśnienie krwi, poprawiające pamięć i pracę mięśnia sercowego. 

Shatavari może być również skuteczną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej stosowanej w okresie menopauzalnym. Za większość dolegliwości typowych dla klimakterium odpowiada spadek naturalnej produkcji hormonów, zwłaszcza estrogenu. Roślina obfituje w naturalne fitoestrogeny, które imitują działanie endogennych hormonów. Mimo, iż nie zwiększają ich poziomu w organizmie, to łącząc się z receptorami estrogenowymi pobudzają działanie estrogenne. Tym samym przyczyniają się do znoszenia takich objawów jak wahania nastroju, uderzenia gorąca, drażliwość i bezsenność. Ponadto zmniejszają suchość pochwy i ograniczają atrofię szyjki macicy.

Siłę działania rośliny zwanej „królową ziół” potwierdzono badaniami klinicznymi i wpisano do Farmakopei Brytyjskiej.  „

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem