ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

10 maja 2018

Slow Sport – rób to jak lubisz

zdjęcie kobiety biegnącej

Nie każdy z nas urodził się sportowcem. Nie każdy ma ochotę na udział w ultra maratonach, ściganiu i rywalizacji. Każdy za to chciałby mieć dobrą kondycję, sukcesy i satysfakcję. Czym jest Slow Sport i jak go uprawiać?

Slow Sport to po prostu radość wynikająca ze wstania z kanapy i zrobienia czegoś dla siebie. To brak napięcia związanego ze zdobywaniem kolejnych medali czy poprawą własnych wyników. To Phoebe z Przyjaciół uprawiająca jogging, we własnym niepowtarzalnym stylu, ciesząca się z ruchu na świeżym powietrzu.

Slow Sport nie zachęca do braku aktywności, ale też nie nakłania do nicnierobienia. Zachęca do tego, aby znaleźć swoją ulubioną dyscyplinę, do ścigania się z własnymi, a nie innymi wynikami. Dzięki Slow Sportowi możesz być najlepszą wersją siebie, a nie kopią innych. Jeśli lubisz tańczyć, po prostu tańcz! Masz ochotę na crossfit? Bardzo proszę! Chcesz pobiegać? Nie zmuszaj się do triathlonu, tylko dlatego, że jest modny. Znajdź coś własnego, tylko twojego. Każda forma aktywności sportowej jest bardzo dobra przy umiarkowanych obciążeniach. Historia nie zna przypadków długowiecznych zawodowych sportowców oraz ambitnych wyczynowych amatorów.

Idea Slow Sport jest bezpieczna dla wszystkich. Zarówno dla tych, którzy aktywni są przez całe życie, jak i dla tych, którzy zaczynają wracać do zdrowych nawyków po dłuższej przerwie. Niewątpliwie istotną zaletą Slow Sportu, jest łatwość w wyrobieniu nawyku umiarkowanej aktywności fizycznej, która w przeciwieństwie do wyczerpujących treningów nie wymaga szczególnej regeneracji po wysiłku.

Slow Sport to akceptacja samego siebie, na każdym etapie jego uprawiania. To ważna umiejętność dania sobie samemu czasu na pokonanie kolejnych wyzwań. To wciąganie do sportu tych, którzy sportowca dotąd w sobie nie odkryli. To aktywność fizyczna każdego dnia, małe, za to codzienne dawki ruchu.

Slow Sport naprawdę może być źródłem radości. Jak go uprawiać? Oto kilka wskazówek:
• Szanuj swoje ciało. Nigdy nie rób niczego na siłę. Słuchaj siebie – jeśli czujesz, że musisz się zatrzymać, zrób to!
• Bądź świadomy swoich potrzeb i możliwości. Tylko wtedy poczujesz się naprawdę dobrze.
• Nie uprawiaj tylko jednej dyscypliny sportu, ale kilku. Nie tylko dlatego, żeby się nie znudzić.
• Przekraczanie możliwości to dobra rzecz, ale nie za wszelką cenę.
• Zapomnij o tym, jak Slow Sport wpływa na wygląd twojego ciała. Postaraj się skupić na zmianach w twoim samopoczuciu i ogólnej kondycji twojego organizmu.
• Zrezygnuj z wygód. Zamiast windy wybierz schody. Zamiast samochodu, weź rower.
• Zacznij. Nawet leniwie i powoli, ale zacznij.

Pamiętaj, że najbardziej naturalną formą ruchu jest dla nas zwykły marsz, który oprócz jogi czy jazdy na rowerze ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To jak? Bierzesz psa i idziesz na spacer? To może być całkiem niezły początek przygody ze Slow Sportem!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem