ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

17 czerwca 2020

Suplementy na skórę

Kobieta z odmłodzoną skórą

Jak starzeje się skóra w okresie menopauzy i jak możemy sobie pomóc?

Skóra stanowi najbardziej zewnętrzną część naszego organizmu. Spełnia ona bardzo ważne funkcje, bo oprócz ochrony przed uderzeniem, działaniem substancji chemicznych, zabezpieczeniem przed zimnem, ciepłem, promieniowaniem, wchłania substancje, reguluje krążenie krwi i termoregulację, odbiera bodźce, wydziela pot.

 

Jak widzisz, Twoja skóra ma co robić, a co za tym idzie: przez to, że jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, starzeje się szybciej, niż inne narządy, a do tego efekt tego procesu jest bardziej widoczny.

 

Istnieje kilka rodzajów starzenia się skóry, w tym między innymi: mimiczne, zewnątrzpochodne (związane na przykład z ekspozycją na promieniowanie UV czy paleniem papierosów). Dzisiaj zajmiemy się jednak starzeniem wewnątrzpochodnym, czyli chronologicznym (związanym z wiekiem) oraz hormonalnym (menopauzalnym i andropuzalnym).

 

Co dzieje się z naszą skórą na przestrzeni lat?

 

Stan hormonalny organizmu oraz predyspozycje genetyczne determinują szybkość starzenia się. Z czasem połączenie skórno-naskórkowe staje się bardziej płaskie, naskórkowi dostarczana jest mniejsza ilość składników odżywczych. Zwalnia się też zdolność skóry do samoregeneracji, do tego spada produkcja włókien kolagenowych czy kwasu hialuronowego. Następuje odwodnienie skóry, przez co ta staje się mniej elastyczna. Obszary, po których skutki procesu starzenia się są najbardziej widoczne to twarz, szyja, dekolt, a także przedramiona i dłonie.

 

Choć mogłoby się wydawać, że starzenie się skóry zaczyna się w momencie pojawienia się widocznych zmarszczek w dojrzałym wieku, nie jest to prawdą. Chronologiczne starzenie się organizmu zaczyna się już między 25 a 30 rokiem życia. Dlatego właśnie od najmłodszych lat tak ważna jest troska o naszą skórę. Warto wiedzieć, że istotny wpływ na proces starzenia się skóry ma nie tylko genetyka, ale również czynniki, o które możemy zadbać, czyli: odżywianie, suplementacja witamin, ograniczenie stresu, odpowiednia długość snu, pielęgnacja, rezygnacja z tytoniu oraz nadmiernego wystawiania się na promienie słoneczne.

 

Menopauza i nasza skóra

 

Menopauza oznacza koniec cyklu owulacyjnego. Zazwyczaj występuje między 45 a 50 rokiem życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to utrzymujący się od ponad roku brak miesiączki, który spowodowany jest niedoczynnością jajników. Do jej objawów zaliczamy: uczucie gorąca, napadowy rumień, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu. Przez niedobór estrogenów w skórze zachodzą niekorzystne zmiany.

Dlaczego w okresie menopauzy skóra starzeje się szybciej? Jest to związane z osłabieniem proliferacji keratynocytów, dominującym działaniem procesów zanikowych nad regeneracją, a także nasileniem się zmian zwyrodnieniowych w tkankach. Cierpi na tym przede wszystkim skóra twarzy i nabłonek narządów moczowo-płciowych. Od początku wchodzenia w okres menopauzy, włókna kolagenowe tracą sprężystość. Badania dowodzą, że oprócz szybszych zmian starzenia się skóry, kobiety w okresie menopauzy mogą zaobserwować łysienie rozlane czy czołowe. Dlatego też, w trosce o dojrzałe kobiety, postanowiliśmy stworzyć Formułę ME ME Menopause, z którą zapoznasz się, klikając TUTAJ. 

 

Jak o siebie zadbać?

 

Literatura wskazuje, że zmiany trybu życia i odpowiednie zabiegi kosmetyczne mogą zapobiec starzeniu się skóry. Im szybciej, tym lepiej. Ważne, by regularnie dbać o kondycję, pamiętać o oczyszczaniu i nawilżaniu oraz filtrach przeciwsłonecznych, ponieważ niestety, ale słońce nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o piękną skórę. Należy skracać czas ekspozycji słonecznej, a także wybierać substancje przeciwrodnikowe.

 

Ważna jest też bogata, różnorodna dieta oraz suplementacja. Do najważniejszych suplementów diety należą witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne oraz substancje pochodzenia roślinnego. Warto uwzględnić witaminy C i E, które zaliczają się do najsilniejszych antyoksydantów i nazywane są „witaminami młodości”.

 

Kobiety w okresie menopauzy powinny zwracać uwagę na skład kosmetyków i wybierać te, które w składzie mają antyoksydanty, takie jak wymienione wyżej witaminy, ale też beta-karoten, koenzym Q. Jak w artykule Skóra kobiet w okresie menopauzy podają Daria Jagła, Katarzyna Korzeniowska i Mariola Pawlaczyk z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: Prawidłowo dobrana pielęgnacja skóry w połączeniu z farmakoterapią i suplementacją diety mogą opóźniać widoczne klinicznie skutki zmian hormonalnych zachodzących w okresie menopauzalnym i później w klimakterium.

 

Warto więc pamiętać o holistycznym podejściu do swojego zdrowia. Może Ci w tym pomóc unikalny zestaw trzech, uzupełniających się ze sobą produktów BE, FEEL, LOOK, który w kompleksowy i skuteczny sposób pomaga niwelować większość niepożądanych objawów towarzyszących okresowi menopauzy. Zapraszamy do zapoznania się z nim TUTAJ 

 

 

Bibliografia:

  1. Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH, Burgdorf WHC, Budowa i funkcja skóry. Der-

matologia, Czelej, Lublin 2010, s. 671-680.

 

  1. Jagła D., Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Skóra kobiet w okresie menopauzy, „Farmacja współczesna” 2012;5, s. 83-87.

 

  1. Matuła A., Lizak A., Wilk M., Załęska I., Molekularne mechanizmy starzenia

się skóry w okresie menopauzy, „Kosmetologia estetyczna”, 2/2019/vol.8, s. 229-235.

 

  1. Rokowska-Waluch A, Kałużyńska K, Chojnicki M, Pawlaczyk M., Wpływ zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety na stan skóry, „Przegląd Dermatologiczny” 2009, s. 205-210.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem