ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

14 czerwca 2018

Witania Ospała Indyjska księżniczka zdrowia

zdjęcie kobiety nad wodospadem

O Ashwagandzie (withanii somniferze) nazywanej również witanią ospałą lub indyjskim żeń- szeniem mawia się, że jest rośliną „wiecznej młodości”. Znana i wykorzystywana jest od wieków, szczególnie w medycynie ajurwedyjskiej. Wywodzi się z Indii, powszechnie występuje również w środkowej i południowej Azji. Od niedawna zyskuje coraz większą sławę, ze względu na wpływ jaki wykazuje na zdrowie. Cieszy się popularnością zwłaszcza wśród kobiet, które są dziś świadome wagi swojego samopoczucia oraz sił witalnych.

Lista leczniczych właściwości Witanii Ospałej jest naprawdę długa. Poznając jej szerokie spektrum działania można się wręcz pokusić o określenie jej jako „panaceum”. W tradycyjnej medycynie indyjskiej, witania stosowana była głównie w zwalczaniu reumatyzmu, kaszlu, w stanach ogólnego wyczerpania, a także w chorobach skórnych. Dziś ma ona zastosowanie nie tylko jako lek, również jako kosmetyk, a także składnik wykorzystywany w produkcji serów. Ashwaganda, określana jest w sanskrycie jako „Vajigandha” co oznacza „ta, co pachnie koniem”. Oprócz tego, że tam, gdzie jest suszona pachnie jak w stajni, wierzono, że jej zażywanie daje siłę konia i końskie zdrowie.

Ashwaganda znana jest głównie ze swojego działania uspokajającego, wyciszającego, ułatwiającego zasypianie. Pomaga w sytuacjach stresowych, stanach lękowych czy epizodach depresyjnych. Wspomaga koncentrację oraz przyswajanie wiedzy, co jest szczególnie doceniane przez studentów. Polecana jest również osobom, które mają problemy z adaptacją w nowym otoczeniu i borykają się z problemem nieśmiałości.

Witania wykazuje również właściwości odmładzające – spowalnia procesy starzenia się organizmu, przeciwdziała siwieniu włosów, zwiększa wydolność fizyczną, poprawia koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji. Z tego powodu zalecana jest sportowcom. Reguluje także układ hormonalny pobudzając czynność tarczycy, dlatego może być stosowana jako naturalny lek w chorobach niedoczynności tego gruczołu. Witania łagodzi ponadto zaburzenia cyklu miesiączkowego, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego, zwiększa libido i poprawia sprawność seksualną u mężczyzn. Bardzo dobrze poprawia parametry krwi (podnosi poziom hemoglobiny, obniża poziom cholesterolu, triglicerydów, LDL i cukru – działanie przeciwcukrzycowe, stymuluje wzrost poziomu cholesterolu HDL).

Udowodniono naukowo, że „indyjski żeń-szeń” chroni serce, przeciwdziała nadciśnieniu i chorobie wieńcowej. Wzmacnia tkankę mięśniową – stymuluje napięcie mięśni oraz redukuje stany zapalne. Wykazuje także właściwości anaboliczne, wspomagając budowę mięśni u rekonwalescentów; poprawia funkcjonowanie układu oddechowego – wspomaga leczenie astmy i alergii. Łagodzi również nieżyt nosa i kaszel, wspomaga pracę nerek, wątroby i trzustki.

Natura dostarcza nam wiele ziół, które mają niesamowitą moc. Dodają energii życiowej, przeciwdziałają chorobom, mają właściwości odmładzające. Decydując się na fitoterapię, należy niewątpliwie wziąć pod uwagę Ashwagandę bardzo dobrej jakości, a także systematyczne jej stosowanie.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem