ns

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z ekscytującymi produktami Medere

D

28 lipca 2020

Jak radzić sobie z menopauzą? Menopauza, objawy i ich łagodzenie

leżąca osoba z głową pod poduszką

Uderzenia gorąca, gorsza pamięć, spadek libido oraz suchość pochwy, a także wahania nastroju czy problemy ze snem. To jedne z najczęstszych dolegliwości związanych z menopauzą. Często wywołują w nas dezorientację, poczucie dyskomfortu i sprawiają, że niechętnie robimy to, co do tej pory sprawiało nam przyjemność. Czy istnieją sposoby, na złagodzenie tych objawów, by nie bać się wyjść z domu, bo „na pewno wtedy, przy ludziach, poczujemy uderzenia gorąca”? Jednym zdaniem: jak radzić sobie z niepożądanymi objawami w okresie klimakterium? Jak zmienić swoje nawyki już zanim wystąpi ostatnia miesiączka w życiu?

 1. Objawy menopauzy
 2. Uderzenia gorąca – jak sobie radzić
 3. Dieta w okresie menopauzy
 4. Sport w okresie menopauzy
 5. Menopauza a życie intymne
 6. Hormonalna terapia zastępcza, naturalne alternatywy
 7. Układ krążenia w menopauzie
 8. Menopauza a depresja i spadki nastroju

Menopauza (klimakterium) to czas w życiu kobiety, w którym następuje koniec płodności. Przekwitanie zaczyna się zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia. Lekarze zazwyczaj orzekają ją, gdy miesiączka nie pojawiła się przez 12 miesięcy. Warto pamiętać, że pierwsze objawy możemy zaobserwować nawet kilka lat wcześniej i mogą się utrzymywać długo, nawet do kilku lat po końcu miesiączkowania. Zaczynają się w okresie okołomenopauzalnym i trwają nawet, gdy ostatnia miesiączka w życiu wystąpiła już jakiś czas temu. Nie zapomnij zanotować okresu, kiedy wystąpiła u Ciebie ostatnia miesiączka. Data ostatniej miesiączki będzie to jedna informacji, o którą na pewno będzie pytał lekarz, tak by zaproponować Ci skuteczne podejście, by złagodzić objawy przekwitania.

No dobrze, ale jak zacząć sobie radzić z klimakterium i reagować na jego dolegliwości? Czy pozostaje nam poddanie się i wycofanie z życia, czy jednak kobiety mogą coś z tym zrobić? Co robić, gdy zauważysz objawy menopauzy? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Należy wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z objawami oraz odpowiednio  przygotować się do zmian następujących w okresie okołomenopauzalnym.

 

Jak radzić sobie z menopauzą – przede wszystkim zaufany specjalista

menopauza specjalistaJeśli poczujesz, że pojawiają się u Ciebie pierwsze objawy menopauzy, nie bój się udać do lekarza. To naturalne, że czujemy lęk przed nieznanym, dlatego ważne, by profesjonalista wytłumaczył Ci, co obecnie dzieje się z Twoim ciałem oraz podpowiedział, jak sobie radzić z menopauzą. Lekarz-ginekolog pomoże Ci również dobrać odpowiednią terapię, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

W XXI wieku istnieje wiele rozwiązań radzenia sobie z menopauzą. Nie bój się pytać o objawy menopauzy. Najważniejsza jest wiedza. Jeśli będziesz ją miała, łatwiej będzie Ci zrozumieć, co się z Tobą dzieje, skąd pojawiają się te nagłe uderzenia gorąca, skąd to kołatanie serca? Dzięki uzyskanym informacjom będziesz w stanie sobie pomóc. Zaprzeczanie czy udawanie, że to jeszcze nie czas, nie pomogą Ci. Już pierwsze objawy menopauzy to wskazówka, by zatroszczyć się o siebie pod okiem specjalisty.

 

Ale ja się wstydzę!

Jeśli masz poczucie, że lekarz nie wyczerpał tematu, albo chce Cię zbyć, bo zaraz ma kolejną wizytę: dopytuj. Chcesz wiedzieć czym jest hormonalna terapia zastępcza? Jakich jeszcze dolegliwości w okresie przekwitania możesz się spodziewać? Z czym dokładnie wiąże się menopauza? Nie mów do siebie w myślach: „sprawdzę to potem w Internecie”. Lekarz jest dla Ciebie i po to, by rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Treści znalezione w sieci nie zawsze są rzetelne. 

 

Ostatnia miesiączka, nie bój się rozmawiać

Niestety, ale bardzo wiele kobiet w okresie menopauzy wstydzi się rozmawiać na ten temat nawet ze swoim lekarzem. Pora to zmienić, a potem przełamać tabu i pójść o krok dalej: zacząć rozmawiać o menopauzie ze swoimi bliskimi i przyjaciółkami. Zobaczysz, że wielu z nich ulży, że jest ktoś w podobnej sytuacji. Zwłaszcza, że podczas klimakterium możesz czuć się nie tylko gorzej fizycznie, ale i psychicznie. Kobiety w okresie menopauzy sięgające po fachową pomoc oraz korzystające ze wsparcia bliskich mają szansę znacznie złagodzić odczuwalne negatywne skutki klimakterium.

 

Objawy menopauzy 

Możesz się spodziewać, że tak jak w okresie dojrzewania Twoje hormony buzowały, wpływając na Twój nastrój, tak będzie podczas menopauzy. Okres okołomenopauzalny to czas, gdy w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych obejmujących poziom estrogenów i progesteronu. Poziom żeńskich hormonów stopniowo spada. Huśtawki nastroju, wzmożony stres, dezorientacja, bezsilność, zaburzenia snu, kołatanie serca – musisz pogodzić się z tym, że objawy spowodowane wystąpieniem zmian hormonalnych powinny się pojawić.

 

Menopauza – objawy:

 • uderzenia gorąca,
 • kołatanie serca,
 • zaburzenia snu,
 • stres,
 • dezorientacja,
 • huśtawki nastroju,
 • brak menstruacji przez 12 miesięcy.

 

Co tu tak duszno, czyli uderzenia gorąca

Zastanawiasz się, czy już rozpoczęła się u Ciebie menopauza (klimakterium)? Objawy takie jak nagłe uderzenia gorąca należą do tych najbardziej rozpoznawalnych. Są wymieniane chyba najczęściej, jako najbardziej dokuczliwe z objawów dosięgających kobiety w trakcie menopauzy. Menopauza i jej objawy są związane z obniżającym się poziomem estrogenów, które zaburzają pracę podwzgórza (część mózgu kontrolująca temperaturę ciała). 

 

Co z tym zrobić? 

Wiesz już, że to menopauza. Jak sobie radzić? W jaki sposób złagodzić uderzenia gorąca? Przede wszystkim uzupełniaj płyny. Pij dużo i regularnie, zwłaszcza w letnim okresie, by złagodzić objawy klimakterium. Do wody wrzucaj ulubione owoce (cytryny, pomarańcze, truskawki) oraz zioła (miętę, rozmaryn). Parz szałwię, która pomoże Ci obniżyć pocenie się. Postaraj się też określić, co wywołuje ten stan i wyeliminuj problem. Mogą nim być: zbyt wysoka temperatura w niewietrzonym pomieszczeniu, kofeina, za duża ilość ciepłych płynów, alkohol, stres. Jeśli z kolei chodzi o nocne poty, zadbaj o higienę snu. Przed snem wywietrz sypialnię, śpij w piżamie lub koszuli nocnej z przewiewnego, naturalnego materiału, używaj lekkiej pościeli. Menopauza to moment, gdy warto szczególnie zadbać o komfort termiczny.

 

Witamina D i wapń są Twoimi sprzymierzeńcami 

Badania i artykuły naukowe potwierdzają informacje, iż zmiany hormonalne w czasie menopauzy powodują, że kości zaczynają słabnąć, potęgując między innymi ryzyko powstania osteoporozy. Aby to niwelować, zwróć uwagę na swoją dietę, która powinna być bogata w wapń oraz witaminę D. Odpowiednie ich spożycie wiąże się również z niższym ryzykiem złamań szyjki kości udowej. Menopauza powinna stać się dla ciebie dodatkową motywacją do uzupełnienia diety w cenne składniki.

 

Dieta i składniki odżywcze

menopauza jak sobie pomocNo dobrze, ale jakie produkty zawierają interesujące nas składniki? Przede wszystkim wapń zawarty jest w produktach mlecznych, takich jak: jogurty, sery, mleko. Ponadto Twoja dieta powinna być bogata w warzywa, zwłaszcza w zielone liściaste (jarmuż, kapusta, szpinak), fasolę, sardynki czy tofu. Z kolei bogatym źródłem witaminy D są tłuste ryby, jaja, olej z wątroby dorsza. Włącz je do diety, by złagodzić negatywne skutki zmian hormonalnych. Lepsze odżywianie wpływa na jakość życia. Okres menopauzy to zaś w życiu każdej kobiety czas szczególny, gdy musisz otoczyć się wyjątkową troską.

 

Co jeszcze? 

Zaplanuj śniadania i obiady, by potem nie rzucić się na śmieciowe jedzenie i słodycze. Nie opychaj się, zwłaszcza wieczorem, a poranną kawę zamień na rumianek lub miętę – to zioła wychładzające, dlatego poradzą sobie również z Twoimi uderzeniami gorąca, z którymi wiąże się menopauza. Ważne, żebyś przyglądała się swojemu organizmowi, zadbała o jelita i śledzionę, utrzymała równowagę między kwasami tłuszczowymi. Jeśli będziesz miała z tym kłopot, nie bój się sięgnąć po pomoc i skontaktuj z dietetykiem. Zdrowie oraz dobra dieta są podstawą w każdym wieku, nie tylko gdy wystąpi menopauza. Jeśli jednak wystąpiła już u Ciebie ostatnia miesiączka, powinnaś dbać w szczególny sposób o dietę.

 

Z tym się pożegnaj

Badania są jednoznaczne: papierosy, alkohol, nadmierna ilość kawy – to rzeczy, z którymi (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś), powinnaś się rozstać i to na zawsze, ponieważ to one „podbijają” zarówno Twoje złe samopoczucie, jak i fizyczne objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca. Negatywnie wpływają na jakość życia, a okres menopauzy to czas, gdy jest to szczególnie odczuwalne. To samo z jedzeniem. Tu ważne, żeby Twoje posiłki były zbilansowane, ale również regularne. Pewnie to też doskonały czas, by rozważyć i postawić na bardziej świadome odżywianie, by zmienić nawyki żywieniowe, które będą zbawienne i zdrowe dla Twojego organizmu. Nowe nawyki wpłyną z pewnością na poprawę jakości życia każdej kobiety, nie tylko między 45 i 55 rokiem życia. Po ostatniej miesiączce warto jednak zadbać o siebie z sposób szczególny.

 

Sport to zdrowie

Wiemy to od dziecka. Sport ma wiele korzyści, ale kilka z nich szczególnie może przekonać do jego uprawiania kobiety w trakcie menopauzy. Zaliczamy do nich: wzrost energii, lepszą pracę metabolizmu, utrzymanie w zdrowiu stawów i kości, a także redukcję stresu, która towarzyszy wielu paniom przechodzącym ten trudny dla nich okres. 

Nie jest istotne, jeśli nie ćwiczyłaś wcześniej. Ważne, aby zacząć się ruszać i trenować swój układ mięśniowy. Dzięki temu nie tylko zadbasz o sylwetkę, która w okresie menopauzy narażona jest na zmiany i szybsze przybieranie na wadze, ale zmniejszysz też ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, wzmocnisz kości, odporność, a w gratisie poprawisz swój nastrój. Aktywność fizyczna jest w okresie menopauzy na wagę złota. 

 

Ale ja nie lubię ćwiczyć!

Pamiętaj, aby nie rzucać się na głęboką wodę, nie ćwiczyć „na siłę” i nie wybierać sportu, którego całe życie nie lubiłaś. Należy wybrać taki zestaw, który sprawia Ci radość, nawet jeśli wydaje Ci się mało spektakularny. Spaceruj, idź z przyjaciółką na aerobik, porozciągaj się na tarasie. 

 

Menopauza, czas na relaks

menopauza jak sobie pomóc

 

Ważne, żebyś potrafiła rozpoznać swoje uczucia oraz potrzeby organizmu, i wiedziała, kiedy nadeszła pora, by zwolnić i odpocząć. Wydzielanie czasu na relaks jest w życiu kobiety bardzo istotne, a w okresie menopauzy – niezbędne. Znajdź zajęcie, które lubisz i które Cię uspokaja. Może warto rozejrzeć się za zajęciami jogi, które Cię rozluźnią i uspokoją? A może lekcje malowania, dobra książka lub po prostu spacer z psem? Niezależnie od tego, co Cię uszczęśliwia, pamiętaj o tym, by nie odkładać tej chwili „na później”. Bądź wyrozumiała dla swojego ciała i daj mu chwilę wytchnienia. Skup się na sobie tu i teraz, by poczuć się lepiej i podnieść jakość życia. 

 

Menopauza a życie intymne 

Co jeszcze może Cię czekać oprócz uderzeń gorąca? Jakie inne objawy menopauzy potrafią być wyjątkowo dokuczliwe? 

Wiele kobiet martwi się, że menopauza oznaczać będzie koniec ich kobiecości oraz, co za tym związane, życia intymnego. Nic bardziej mylnego. W tym okresie również można cieszyć się seksem. 

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że podczas menopauzy może u Ciebie wystąpić suchość pochwy, nietrzymanie moczu, poczucie dyskomfortu podczas zbliżeń z partnerem i spadek libido. Problemy te związane są z faktem obniżonego poziomu estrogenu, ponieważ ma to wpływ na wewnętrzne mięśnie brzucha (zmiana pozycji pęcherza moczowego). 

Nie oznacza to jednak, że to zmierzch Twojej aktywności seksualnej. Świadome kobiety wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Przede wszystkim, podczas seksu, używaj środków nawilżających. Wybieraj produkty, które nie zawierają gliceryny, ponieważ jest szansa, że spowoduje ona podrażnienie. Jeśli nietrzymanie moczu zdarza się często, dowiedz się czegoś na temat terapii estrogenem w postaci kremów i czopków dopochwowych. Poczytaj artykuły o ćwiczeniach dna miednicy i wprowadź tę aktywność do stałego repertuaru swoich ćwiczeń. 

 

Rozmowa z partnerem pomocna w menopauzie

Nie bój się też o swoich obawach czy problemach rozmawiać z partnerem. Na pewno będzie chciał wiedzieć, co obecnie dzieje się z Tobą i Twoim organizmem. Nie odsuwaj się od mężczyzny i nie złość. To pewne, że Cię nie rozumie, dlatego tak ważne jest, by uświadomić mu, przez co obecnie przechodzisz. Dzięki temu on będzie dla Ciebie wyrozumiały, a Ty poczujesz, że masz wsparcie i nie jesteś z problemami sama. 

 

Menopauza – klimakterium – a hormonalna terapia zastępcza

Wiele kobiet podczas poszukiwań odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie w menopauzie, trafia na temat hormonalnej terapii zastępczej. Czym ona jest? 

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to leczenie mające na celu niwelowanie dolegliwości związanych z klimakterium, ale nie tylko. HTZ może też poprawić jakość snu i parametry gospodarki lipidowej. Podczas tego leczenia kobieta przyjmuje hormony doustnie, w plastrach naklejanych na skórę, w postaci pierścienia dopochwowego lub jako iniekcje podskórne. 

Jednak z ostatnich badań naukowych wynika, że hormonalna terapia zastępcza HTZ wiąże się z możliwością wystąpienia szeregu nieporządanych skutków ubocznych w tym zwiększonego ryzyka zachorowania na raka sutka jak również wystąpienia zakrzepicy, zawału serca czy udaru mózgu. Warto przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z HTZ wziąć pod uwagę powyższe informacje.

 

Czym zastąpić hormonalną terapię zastępczą? Naturalne alternatywy

Realną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej są naturalne formuły oparte na ekstraktach ziół, roślin, związków organicznych, witamin i minerałów, które doskonale pozwalają złagodzić nieporządne dolegliwości związane z okresem przekwitania, pomagając organizmowi lepiej funkcjonować. Dobre jakościowo formuły potrafią doskonale wpływać na poczucie ogólnego dobrostanu, mając przy tym jedną olbrzymią zaletę. Nie pojawiają się negatywne skutki uboczne, a wielokierunkowe oddziaływanie fito składników, witamin i minerałów korzystnie wpływa na organizm kobiety. 

Warto pamiętać, że to jak radzisz sobie z menopauzą, zależy od Twoich świadomych decyzji i stylu życia.

Decyzje związane z naturalnymi sposobami niwelowania objawów klimakterium są naszym zdaniem najkorzystniejsze dla kobiet. Nie warto ryzykować chorobą nowotworową, nawet jeśli statystycznie jej ryzyko wystąpienia jest średnio na poziomie 1-2 proc., to bowiem oznacza, że co 50-100 pacjentka może zachorować na nowotwór.

 

Fitoestrogeny – natura pomaga kobietom skutecznie radzić sobie z klimakterium

Fitoestrogeny to naturalne związki roślinne (flawonoidy, ligniny, stilbeny), których działanie podobne jest do estrogenów,  ludzkich hormonów płciowych, których synteza w ciele kobiety zachodzi głównie w jajnikach (estriol, estradiol, estron). To właśnie ich niedobory u kobiet są odpowiedzialne są za menopauzę, ich właściwy poziom decyduje o naszej witalności, wydolności organizmu, wpływa na poprawę krążenia, pracy serca, chroni przed procesami degeneracyjnymi jak: osteoporoza, wysuszanie śluzówek, oraz korzystnie wpływa na nasz nastrój i pracę mózgu.

Przyjmowanie fitoestorgenów przez kobiety w okresie menopauzy pozwala uzupełniać niedobory hormonów, a co z tym związane zniwelować dokuczliwe objawy towarzyszące temu okresowi. 

 

Nie dla uderzenia gorąca i innych objawów menopauzy

Współczesne badania potwierdzają skuteczność działania fitoestrogenów, które doskonale sobie radzą objawami w okresie przekwitania takimi jak:  uderzenia gorąca, wypieki, poty, uczucie kołatania serca, bóle i zawroty głowy, wahania nastroju, drażliwość, uczucie niepokoju, stany depresyjne, zaburzenia snu, trudności w koncentracji, przyrost masy ciała, uczucia zmęczenia, apatii, spadku libido, suchości skóry, pochwy, chronią przed chorobami układu sercowo naczyniowego oraz właściwości przeciwnowotworowe w szczególności obniżają ryzyko zachorowania na raka sutka i raka jelita grubego. Ciekawostką jest fakt, że fitoestrogeny wydłużają cykl miesiączkowy u kobiet.

 

Układ krążenia w menopauzie

Badania mówią, że kobiety do 45 roku życia są mniej narażone na choroby układu krążenia niż mężczyźni. Zawdzięczają to estrogenom. Ryzyko choroby wzrasta jednak podczas menopauzy, a to dlatego, że poziom hormonu znacznie maleje. Jak szacują naukowcy: każdy rok opóźnienia wystąpienia klimakterium zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o około 2 proc. 

Bardzo ważne jest, by w okresie przekwitania zadbać o układ krążenia. Niezwykle istotna w walce z rozwojem chorób serca i układu krążenia jest odpowiednio wcześnie podjęta profilaktyka. Polecane jest kontrolowanie zarówno poziomu cholesterolu, jak i ciśnienia krwi, prowadzenia zdrowego trybu życia, to znaczy: być aktywnym fizycznie, zdrowo i regularnie się odżywiać, kontrolować wagę, nauczyć się radzić sobie ze stresem, nie palić papierosów i ograniczyć alkohol.

 

Moje samopoczucie się pogorszyło

Gorsze samopoczucie, spadek nastroju, a czasem nawet depresja dosięgają wiele kobiet w okresie, jakim jest menopauza. Pojawienie się tego typu objawów wiąże się z wahaniami stężeń estrogenów, ale także z poczuciem, że kobieta wygląda gorzej, a jej ciało się zmienia. Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji, nie wstydź się porozmawiać o tym z bliskimi lub sięgnąć po pomoc specjalisty. Obecnie istnieją skuteczne formy leczenia, suplementacji, które pomogą Ci poprawić samopoczucie.  Dobrym pomysłem jest współpraca ginekologa, psychoterapety i lekarza pierwszego kontaktu.

 

Menopauza – dobra rada od specjalisty

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety rozpoczynający się zwykle najwcześniej w ok. 45 roku życia. Przeważnie możemy o nim mówić, gdy miesiączka nie wystąpiła przez 12 miesięcy. Ważne jest już samo nastawienie do etapu w życiu, jakim jest menopauza. Duża samoświadomość, informacje na temat zmian zachodzących w tym okresie w ciele kobiet, czego można się spodziewać, optymizm życiowy, zdrowy tryb życia i właściwe decyzję, które będą wspierać Twoje ciało w tym czasie, to podstawa.

Pamiętaj jednak, że każda z nas przechodzi ten okres inaczej i potrzebuje czegoś innego. Ważne, aby rozpoznać swoje potrzeby i objawy klimakterium, a potem zadbać o zdrowie i znaleźć rzetelne informacje. To najczęściej trudny okres w życiu kobiety, ale nie trwa on bardzo długo. 

Najważniejsze to zdobyć informacje z rzetelnego źródła. Nie wypieraj też ze swojej świadomości wystąpienia objawów menopauzy. Jak mówi specjalista współpracująca z Fundacją MEDERE – Monika Wilanowska: 

Pogodzenie się z okresem menopauzy jest kluczowe, by podejść do tego okresu z wyrozumiałością. 

Nie zapomnij zatem zadbać o siebie i przyglądać się swojemu organizmowi. Zachęcamy Cię też do zapoznania się ze specjalną formułą Me’Me, którą stworzyliśmy z myślą o kobietach takich jak Ty. Więcej o niej dowiesz się klikając TUTAJ

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.

Ok, rozumiem